Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

Přírodovědná vycházka za houbami do okolí Černého Kříže na Šumavě

Datum konání:
1.8.2015 08:21

Místo konání:
Černý Kříž

Vycházka povede ze železniční zastávky Černý Kříž jižním směrem do lesů podél Medvědí stezky a potoka Hučina. Pozornost bude věnována zejména podmáčeným smrčinám.

Sraz po příjezdu ranního vlaku z Č. Budějovic (odjezd v 5:57) na železniční zastávce Černý Kříž (příjezd v 8:21). Na místo srazu nelze přijet automobilem, neboť silnice ze Stožce do Nové Pece je z důvodu ochrany přírody uzavřena. Je však možné nechat vůz v Nové Peci (parkoviště je poblíž nádraží) a odtud pokračovat vlakem do Černého Kříže (odjezd z Nové Pece v 8:05). 

Odjezdy (a příjezdy) vlaků zpět do Č. Budějovic: 13:31 (15:48), 15:31 (17:48), 17:31 (19:50). (Jsou i další vlakové spoje, s přestupem v Číčenicích, ty však nejedou přes Novou Pec.)

Alternativa: Odjezd parního vlaku z Černého Kříže v 16:29, příjezd do Černé v Pošumaví v 17:40 (odtud odjezd vlaku do Č. Budějovic v 18:06, příjezd do Č. Budějovic v 19:50).

Vede Mgr. Miroslav Beran.


Černý Kříž je lokalita dobře známá řadě českých mykologů, směřovala tam již řada mykologických exkurzí, např. při mezinárodních mykologických akcích spolupořádaných Jihočeským muzeem v letech 1997, 2003 a 2004.

Smrčiny na jih od Černého Kříže jsou bohaté zejména na mykorhizní druhy vázané na smrk, rostou tam však i některé vzácnější lignikolní (dřevožijné) druhy. Opakovaně tam byly nalezeny zvláště chráněné druhy naší mykoflóry – kržatka vrásčitá a holubinka blaťácká. Kromě toho tam roste smrtelně jedovatý pavučinec výjimečný, který je zároveň zařazený do Červeného seznamu hub (makromycetů) České republiky a řada dalších zajímavých druhů hub.

5. 8. 2012, kdy se konala zatím poslední vycházka na tuto lokalitu, pořádaná Jihočeským muzeem, tam bylo nalezeno kolem 130 druhů hub.

pavučinec výjimečný
(Cortinarius rubellus)

plaménka Josserandova
(Gymnopilus josserandi)

límcovka vrásčitá
(Hemistropharia albocrenulata)

křemenáč smrkový
(Leccinum piceinum)

šupinovka třepenitkovitá
(Pholiota subochracea)

holubinka blaťácká
(Russula helodes)

holubinka smutná
(Russula consobrina)

límcovka očesaná
(Stropharia hornemannii)

čirůvka olivově hnědá
(Tricholoma viridilutescens)

kržatka vrásčitá
(Tubaria confragosa)


foto: J. Hlásek (Veselí nad Lužnicí), J. Burel (Jihlava), J. Junek (Ústí nad Orlicí), P. Špinar (Tábor), T. Papoušek (MK JčM, Č. Budějovice)

 

Kontaktní osoba:
Mykologický klub
Datum zveřejnění:
15.7.2015

Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku