Přišlo jaro do vsi
od: 28.3.2025
do: 21.4.2025
Místo konání:
Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
Jaro je v lidové kultuře spojováno především se slavením nejvýznamnějších křesťanských svátků - Velikonoc. V minulosti však představovalo také stěžejní čas pro započetí zemědělských prací nebo péči o nově narozené domácí zvířectvo.
Richard Lauda: Jarní setí a vláčení, obraz k názornému vyučování (litografie, 1927)
V minulosti byla půda hlavním zdrojem obživy, a proto se její obhospodařování promítalo do každodenního života našich předků. Tento vztah k přírodě se odrážel nejen v pracovních činnostech, ale i v obřadech, zvycích a pranostikách, které měly zajistit úrodu, plodnost a ochranu před nepřízní počasí. Výstava se zaměřuje především na propojení čtyř vybraných okruhů jarních prací – zemědělství a jeho vazbu na křesťanský kalendář, dále na práci s proutím, včelařství a na přípravu svátečních dnů v domě.
Richard Lauda: Radosti malých dětí (akvarel, 1903)
Výstava vás zavede do světa tradičních zvyků spojených s přelomem zimy a jara. Seznámíte se se svátky, jako jsou Hromnice, svátek sv. Matěje a sv. Řehoře, které ukazují, jak církevní a pohanské rituály splývaly. Těšit se můžete na exponáty historických zemědělských nástrojů, ale také na předměty z vrbového proutí, orobince a slámy, které měly nejen praktické, ale i magické využití.
Dozvíte se, jaký význam měla vrba jako symbol jara a jak se vyráběly pomlázky, píšťalky nebo berani. Seznámíte se s tím, jak široké využití měla sláma nejen jako podestýlka a krmivo, ale také při výrobě nástrojů do hospodářství a domácnosti, předmětů osobní povahy a jako důležitá součást různých rituálů. Nechybí ani připomenutí tradic spjatých s velikonočními svátky, jako je Květná neděle, Zelený čtvrtek či Velký pátek, a jejich propojení se zemědělským rokem.
Richard Lauda: Radosti malých dětí (akvarel, 1903)
Výstava vás seznámí i s historií včelaření, od brtnictví přes slaměné košnice k úlům s pohyblivými rámky, a ukáže, jak lidé využívali med a vosk (svíčky, obětiny, kraslice) v rámci církevních i magických obřadů. V rámci výstavy se také přenesete do doby, kdy děti pečovaly o malá zvířata v hospodářství a s proutkem v ruce vodily drůbež na jarní pastvu.
Richard Lauda: Včelíny (olej, 1927)
DOPROVODNÝ PROGRAM
bude probíhat ve vedlejším sále, tzn. ve výstavě
100 let českobudějovického národopisu
Bohatý doprovodný program k velikonoční výstavě výstavě nabízí možnost prozkoumat krásu starých řemesel a lidového umění. Přijďte si připomenout, jak se zima měnila v jaro, a jaké naděje přinášely dny všední i sváteční.
- sobota 29. 3. - Františka Nečilová: výroba košnic ze slámy
- úterý 1. 4. - Václav Krištůfek a Anna Vancová: včelařství
- čtvrtek 3. 4. - Jan Smrt: pletení košíků
- sobota 5. 4. - Růžena Vinciková: velikonoční obřadní pečivo a Jana Pulcová: velikonoční dekorace z přírodních materiálů
- úterý 8. 4. - Martina Srbová: sedlická krajka (po ukázkách navazuje od 16:30 hod. přednáška v sále č. 114)
- čtvrtek 10. 4. - Olga Pikousová: leptané kraslice zvané zeláky
- sobota 12. 4. - Lenka Limova: krosienka čili stará předtkalcovská technika pletení na rámu a Petra Frojdová: kraslice zdobené slámou
- úterý 15. 4. - Iveta Dandová: pletení z orobince (držitelka titulu Nositel tradice lidových řemesel, který uděluje Ministerstvo kultury ČR)
- čtvrtek 17. 4. - Stanislava Martykánová: velikonoční kraslice různých podob
- pátek 18. 4. - Martin Bach: pletení pomlázek, Hana Křelinová: velikonoční pečivo a Národopisné sdružení: velkopáteční nitky
Pobočky
- Historická budova Jihočeského muzea
- Muzeum koněspřežky
- Tvrz Žumberk u Nových Hradů
- Památník Jana Žižky z Trocnova