Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Instagram

Mezinárodní den památek

akce
Datum konání:
12.4.2025

Místo konání:
České Budějovice

Letošní Mezinárodní den památek se ponese nejen v duchu oslav 760 let od založení královského města Č. Budějovice, ale připomeneme i významné stavby a osobnosti města napříč staletími, a to od zakladatele města Přemysla Otakara II., až do začátku sametové revoluce a nástupu prezidenta Václava Havla.


Program se odehrává na několika místech v Českých Budějovicích, včetně historické budovy Jihočeského muzea (Dukelská 1). Kompletní program akce najdete na webu Agentury Kultur-Kontakt, harmonogram ke stažení zde.

12. dubna je vstup na všechny expozice a výstavy v historické budově muzea ZDARMA!

Vstup na přednášky je možný pouze s platnou vstupenkou. Bezplatné vstupenky lze rezervovat na www.cbsystem.cz. Vyzvednout je lze pouze v Turistickém informačním centru na nám. Přemysla Otakara II. č. 2, České Budějovice.


PROGRAM V JIHOČESKÉM MUZEU (Dukelská 1)

EXPOZICE A VÝSTAVY


PŘEDNÁŠKY

Tak vyprávějte mistře – Jan Štifter

Délka 60 minut. Kapacita 80 osob. Začátek v 9:00 hod. Přednáškový sál Jihočeského muzea. Sraz před muzeem.

Za pět minut dvanáct přicházel Karel Hlubuček za starými řemeslnými mistry, aby vyslechl jejich příběhy, zapsal výrobní postupy, zakreslil nářadí. V rodinách, kde se řemeslo předávalo z generace na generaci, najednou nebyl nástupce. Poslední hamerníci, sekerníci nebo bednáři dnes žijí ve spisech Karla Hlubučka, jejich život se proměnil do písmen a zažloutlých cyklostylů. Kdyby je Hlubuček nerozpovídal, odnesli by si velkou část jihočeské paměti do hrobu. Kdo vlastně byl tento nadšený dokumentátor, proč mu posílal dopisy svých milenek Jaroslav Seifert a co se nakonec semlelo na konci roku 1958, že přišel o dům, respekt i svobodu.


Renesanční výtvarné umění v Evropě i u nás – Mgr. Hynek Rulíšek

Délka 45 minut. Kapacita 80 osob. Začátek v 10:30 hod. Přednáškový sál Jihočeského muzea. Sraz před muzeem.

Renesance kladla důraz na poznání, svobodnou vůli člověka i jeho touhu po sebepoznání a všeobecném vzdělání. Leckteří umělci byli opravdovými renesančními lidmi – kromě umění se věnovali anatomii, astrologii, filozofii, humanismu, hře na hudební nástroje, básnictví i objevování nových vynálezů. Jak se renesance projevila v historii kultury nám přiblíží pan Hynek Rulíšek.


Jak pára spojila Budějovice se světem – Ing. Jiří Kafka

Délka 60 minut. Kapacita 80 osob. Začátek v 11:00 hod. Barokní sál Jihočeského muzea. Sraz před muzeem.

Na prahu 19. stol. se nejvyšší přepravní rychlost rovnala rychlosti koně, na jeho konci už z Budějovic vyjížděly parní vlaky do pěti směrů. Od roku 1868 se parní lokomotivy proháněly mezi Budějovicemi a Plzní, 1870 byla otevřena trať do Vídně a dokončena přestavba trati přes Horní Dvořiště do Rakous, 1874 otevřena spojovací dráha do Veselí a 1892 do Krumlova a Želnavy. Ještě si myslíte, že si se znalcem a milovníkem železnice, panem Ing. Jiřím Kafkou nebudeme mít o čem povídat?


Architektura 60. a 70. let 20. století nejen od architekta Bohumila Böhma – Milan Binder

Délka 60 minut. Kapacita 80 osob. Začátek ve 13:00 hod. Barokní sál Jihočeského muzea. Sraz před muzeem.

Zavzpomínáte nejen na tzv. bruselský styl, ale i na významné stavby československé architektury 60. a 70. let 20. století, které spojuje jméno věhlasného architekta Bohumila Böhma a dalších.


Komentovaná prohlídka Renesanční Budějovice na starých vedutách a dnes – PhDr. Roman Lavička, Ph.D.

Délka 90 minut. Kapacita 50 osob. Začátek ve 14:00 hod. Přednáškový sál Jihočeského muzea. Sraz před muzeem.

Vycházku zahájíme v Jihočeském muzeu prezentací o renesanci v Českých Budějovicích na základě grafického znázornění a připomeneme si renesanční úpravy obranného systému s barbakány. Poté budeme pokračovat vycházkou městem, při které si mimo jiné prohlédneme domy se sgrafitovou výzdobou v Kněžské, Hroznové a České ulici, u Černé věže si stručně připomeneme její vznik a význam. Zmíníme renesanční podobu radnice a některých zmizelých renesančních fasád na náměstí.


Po stopách Přemysla Otakara II. jižními Čechami – Mgr. Blanka Rozkošná

Délka 90 minut. Kapacita 80 osob. Začátek v 15:00 hod. Barokní sál Jihočeského muzea. Sraz před muzeem.

O zakladatelském díle pátého českého krále bude vyprávět autorka knihy Mgr. Blanka Rozkošná. Dozvíte se o vztahu „krále železného a zlatého“ k jižním Čechám i o životě významného lokátora – zvíkovského purkrabího Hirza a jeho podílu na založení Českých Budějovic, Písku i kláštera Zlatá Koruna. Povídat si budete také o vzniku dalších čtyř královských jihočeských měst, a také o deseti královských hradech, které nechal Přemysl Otakar II. vybudovat nebo je po nějakou dobu držel. 

Kontaktní osoba:
Tomáš Svoboda
Datum zveřejnění:
28.3.2025

Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Dnes (Pondělí)

Dopoledne Zavřeno
Odpoledne Zavřeno

Zítra (Úterý)

9.00 - 12.00
12.00 - 17.30

Celá otevírací doba

Kalendář akcí

Nejbližší akce

1.4.2025

Exponát měsíce - Příběh českého ženského hokeje / Exhibit of the month - The Story of Czech Women's Ice Hockey

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
5.4.2025

Oživené prohlídky Archeoskanzenu Trocnov

Archeoskanzen Trocnov (Trocnov 14, 373 12 Borovany)
 

Pobočky

Historická budova Jihočeského muzea Historická budova Jihočeského muzea Muzeum koněspřežky Muzeum koněspřežky Tvrz Žumberk u Nových Hradů Tvrz Žumberk u Nových Hradů Památník Jana Žižky z Trocnova Památník Jana Žižky z Trocnova