Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Instagram

Mezinárodní den památek (vstup zdarma)

akce
Datum konání:
12.4.2025

Místo konání:
České Budějovice

Letošní Mezinárodní den památek se ponese nejen v duchu oslav 760 let od založení královského města Č. Budějovice, ale připomeneme i významné stavby a osobnosti města napříč staletími, a to od zakladatele města Přemysla Otakara II., až do začátku sametové revoluce a nástupu prezidenta Václava Havla.


Program se odehrává na několika místech v Českých Budějovicích, včetně historické budovy Jihočeského muzea (Dukelská 1). Kompletní program akce najdete na webu Agentury Kultur-Kontakt, harmonogram ke stažení zde.

12. dubna je vstup na všechny expozice a výstavy v historické budově muzea ZDARMA!

Vstup na přednášky je možný pouze s platnou vstupenkou. Bezplatné vstupenky lze rezervovat na www.cbsystem.cz. Vyzvednout je lze pouze v Turistickém informačním centru na nám. Přemysla Otakara II. č. 2, České Budějovice.


PROGRAM V JIHOČESKÉM MUZEU (Dukelská 1)

EXPOZICE A VÝSTAVY


PŘEDNÁŠKY

Tak vyprávějte mistře – Jan Štifter

Délka 60 minut. Kapacita 80 osob. Začátek v 9:00 hod. Přednáškový sál Jihočeského muzea. Sraz před muzeem.

Za pět minut dvanáct přicházel Karel Hlubuček za starými řemeslnými mistry, aby vyslechl jejich příběhy, zapsal výrobní postupy, zakreslil nářadí. V rodinách, kde se řemeslo předávalo z generace na generaci, najednou nebyl nástupce. Poslední hamerníci, sekerníci nebo bednáři dnes žijí ve spisech Karla Hlubučka, jejich život se proměnil do písmen a zažloutlých cyklostylů. Kdyby je Hlubuček nerozpovídal, odnesli by si velkou část jihočeské paměti do hrobu. Kdo vlastně byl tento nadšený dokumentátor, proč mu posílal dopisy svých milenek Jaroslav Seifert a co se nakonec semlelo na konci roku 1958, že přišel o dům, respekt i svobodu.


Renesanční výtvarné umění v Evropě i u nás – Mgr. Hynek Rulíšek

Délka 45 minut. Kapacita 80 osob. Začátek v 10:30 hod. Přednáškový sál Jihočeského muzea. Sraz před muzeem.

Renesance kladla důraz na poznání, svobodnou vůli člověka i jeho touhu po sebepoznání a všeobecném vzdělání. Leckteří umělci byli opravdovými renesančními lidmi – kromě umění se věnovali anatomii, astrologii, filozofii, humanismu, hře na hudební nástroje, básnictví i objevování nových vynálezů. Jak se renesance projevila v historii kultury nám přiblíží pan Hynek Rulíšek.


Jak pára spojila Budějovice se světem – Ing. Jiří Kafka

Délka 60 minut. Kapacita 80 osob. Začátek v 11:00 hod. Barokní sál Jihočeského muzea. Sraz před muzeem.

Na prahu 19. stol. se nejvyšší přepravní rychlost rovnala rychlosti koně, na jeho konci už z Budějovic vyjížděly parní vlaky do pěti směrů. Od roku 1868 se parní lokomotivy proháněly mezi Budějovicemi a Plzní, 1870 byla otevřena trať do Vídně a dokončena přestavba trati přes Horní Dvořiště do Rakous, 1874 otevřena spojovací dráha do Veselí a 1892 do Krumlova a Želnavy. Ještě si myslíte, že si se znalcem a milovníkem železnice, panem Ing. Jiřím Kafkou nebudeme mít o čem povídat?


Architektura 60. a 70. let 20. století nejen od architekta Bohumila Böhma – Milan Binder

Délka 60 minut. Kapacita 80 osob. Začátek ve 13:00 hod. Barokní sál Jihočeského muzea. Sraz před muzeem.

Zavzpomínáte nejen na tzv. bruselský styl, ale i na významné stavby československé architektury 60. a 70. let 20. století, které spojuje jméno věhlasného architekta Bohumila Böhma a dalších.


Komentovaná prohlídka Renesanční Budějovice na starých vedutách a dnes – PhDr. Roman Lavička, Ph.D.

Délka 90 minut. Kapacita 50 osob. Začátek ve 14:00 hod. Přednáškový sál Jihočeského muzea. Sraz před muzeem.

Vycházku zahájíme v Jihočeském muzeu prezentací o renesanci v Českých Budějovicích na základě grafického znázornění a připomeneme si renesanční úpravy obranného systému s barbakány. Poté budeme pokračovat vycházkou městem, při které si mimo jiné prohlédneme domy se sgrafitovou výzdobou v Kněžské, Hroznové a České ulici, u Černé věže si stručně připomeneme její vznik a význam. Zmíníme renesanční podobu radnice a některých zmizelých renesančních fasád na náměstí.


Po stopách Přemysla Otakara II. jižními Čechami – Mgr. Blanka Rozkošná

Délka 90 minut. Kapacita 80 osob. Začátek v 15:00 hod. Barokní sál Jihočeského muzea. Sraz před muzeem.

O zakladatelském díle pátého českého krále bude vyprávět autorka knihy Mgr. Blanka Rozkošná. Dozvíte se o vztahu „krále železného a zlatého“ k jižním Čechám i o životě významného lokátora – zvíkovského purkrabího Hirza a jeho podílu na založení Českých Budějovic, Písku i kláštera Zlatá Koruna. Povídat si budete také o vzniku dalších čtyř královských jihočeských měst, a také o deseti královských hradech, které nechal Přemysl Otakar II. vybudovat nebo je po nějakou dobu držel. 

Kontaktní osoba:
Tomáš Svoboda
Datum zveřejnění:
28.3.2025

Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Dnes (Sobota)

Dopoledne 9.00 - 12.00
Odpoledne 12.00 - 17.30

Zítra (Neděle)

9.00 - 12.00
12.00 - 17.30

Celá otevírací doba

Kalendář akcí

Nejbližší akce

26.4.2025

Jihočeská matiné - komorní koncert opery Jihočeského divadla v Jihočeském muzeu

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
3.5.2025

Den s handicapem v Jihočeském muzeu - TREFA NASLEPO

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
 

Pobočky

Historická budova Jihočeského muzea Historická budova Jihočeského muzea Muzeum koněspřežky Muzeum koněspřežky Tvrz Žumberk u Nových Hradů Tvrz Žumberk u Nových Hradů Památník Jana Žižky z Trocnova Památník Jana Žižky z Trocnova