Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

Právě rostou: červen 2014

Tři červnové týdny beze srážek zastavily růst většiny běžných hub, typické jedlé druhy vymizely již v polovině měsíce.

Zhruba do poloviny června bylo možné najít hřib dubový (Boletus reticulatus), hřib kovář (Boletus luridiformis) nebo hřib plstnatý (Xerocomus subtomentosus). Z méně běžných se objevil Boletus mendax (houbaři obvykle nerozlišovaný od kováře či koloděje) a hřib siný (Gyroporus cyanescens), který roste pod buky a borovicemi. Vyznačuje se plodnicemi vybarvenými ve světlých okrových či bělavě krémových odstínech, plstnatým povrchem, výrazným modráním na poškozených místech a třeněm, který je uvnitř rozdělen vatovitými přihrádkami. V jehličnatých lesích se již můžeme setkat i s nejedlým hřibem žlučovým - „hořčákem“ (Tylopilus felleus).

hřib kovář
(Boletus luridiformis)

hřib siný
(Gyroporus cyanescens)

hřib žlučový
(Tylopilus felleus)

Z nejběžnějších holubinek se objevovaly holubinka namodralá (Russula cyanoxantha), jí podobná holubinka sivá (Russula grisea), ve druhé polovině měsíce ještě holubinka mandlová (Russula vesca) a v menší míře holubinka bukovka (Russula heterophylla). Z letních druhů už pod duby vyrostly první plodnice holubinky nazelenalé (Russula virescens) a pod buky vzácná nejedlá holubinka sluneční (Russula solaris).

holubinka sivá
(Russula grisea)

holubinka bukovka
(Russula heterophylla)

holubinky nazelenalá
(Russula virescens)

Z jedovatých stojí za zmínku vláknice Patouillardova neboli začervenalá (Inocybe erubescens). Tato lupenatá houba vyrůstá v jižních Čechách vzácně na stanovištích s výživným substrátem, optimálně v kombinaci s vápencem v podloží. Od májovek, podtrnek a pečárek, s nimiž by snad mohla být zaměněna, ji rozlišíte podle nápadného červenání na otlačených či poškozených místech. To se ale nemusí projevit okamžitě, ale až s odstupem několika hodin (na snímku j zachycena mladá polodnice s ještě neotevřeným kloboukem).

vláknice začervenalá
(Inocybe erubescens)

hlíva plicní
(Pleurotus pulmonarius)

krásnorůžek rohovitý
(Calocera cornea)

Nejpestřejší škála hub se v červnu objevovala na dřevu - padlých kmenech, větvích i živých stromech. Jedním z jedlých druhů, který jsme v posledních týdnech měli možnost vidět, je hlíva plicní (Pleurotus pulmonarius). Od známější hlívy ústřičné ji odlišuje mimo jiné doba růstu (hlívu ústřičnou najdete spíš na začátku jara a pozdě na podzim) a také žloutnutí plodnic. Na starých kmenech vyrůstá také krásnorůžek rohovitý (Calocera cornea), pro který je typický růst v pruzích - podobný krásnorůžek lepkavý najdete většinou jednotlivě.

pstřeňovec dubový
(Buglossoporus pulvinus)

slizečka ocasatá
(Xerula radicata)

troudnatec růžový
(Fomitopsis rosea)

K nejvzácnějším dřevokazným houbám, se kterými jsme se v červnu setkali, patří pstřeňovec dubový (Buglossoporus pulvinus), druh, který se objevuje jen v teplých oblastech jižní Moravy, jižních a středních Čech na dubových kmenech. Naopak hojně roste slizečka ocasatá (Xerula radicata), jejíž kořenující třeň může vést i velmi hluboko k odumřelým kořenům, z nichž čerpá živiny. Vzácným „chorošem“ typickým pro pralesní stanoviště, který snadno poznáme podle zarůžovělých pórů, je troudnatec růžový (Fomitopsis rosea). Preferuje padlé smrkové a jedlové kmeny.

hnědák Schweinitzův
(Phaeolus schweinitzii)

ohňovec borový
(Phellinus pini)

outkovka chlupatá
(Trametes hirsuta)

Z dalších dřevokazných hub stojí za pozornost hnědák Schweinitzův (Phaeolus schweinitzii), nápadná patogenní houba, která napadá kořeny a kmeny jehličnanů. Po odumření stromu zpravidla zůstává na stanovišti a žije saprotrofně. Vzácnější, ale například v borech na Třeboňsku místy hojný, je ohňovec borový (Phellinus pini). Plodnice se objevují na kmenech živých borovic, jednotlivě nebo ve skupinách, a to nízko nad zemí až ve výšce několika metrů. Outkovku chlupatou (Trametes hirsuta) najdeme na kmenech a větvích živých i odumřelých stromů. Napadá hlavně listnaté dřeviny včetně ovocných. Plodnice jsou často zelenavě zbarvené řasami, které žijí na jejich povrchu.

Kontaktní osoba:
Mykologický klub
sekce:
Aktuality
Datum zveřejnění:
30.6.2014

Související články

Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Kalendář akcí

Nejbližší akce

20.1.2025

J. Souček: Lošákovité houby (Bankeraceae) II.

Přednáškový sál JčM (č. 114)
 

Pobočky

Historická budova Jihočeského muzea Historická budova Jihočeského muzea Muzeum koněspřežky Muzeum koněspřežky Tvrz Žumberk u Nových Hradů Tvrz Žumberk u Nových Hradů Památník Jana Žižky z Trocnova Památník Jana Žižky z Trocnova