Houby v nové přírodovědné expozici Jihočeského muzea
Nová stálá přírodovědná expozice v Jihočeském muzeu je veřejnosti zpřístupněna od 17. 1. 2020. Houby jsou v ní zastoupeny několika desítkami exponátů. K jejímu vzniku významně přispěli členové Mykologického klubu JčM.
Houby a lišejníky v nové stálé přírodovědné expozici Jihočeského muzea
Celá expozice živé přírody, umístěná ve 3. nadzemním podlaží historické budovy Jihočeského muzea v Českých Budějovicích (Dukelská 1), je vhledem do několika typických jihočeských biotopů. Exponáty hub a lišejníků jsou v ní zakomponovány mezi ostatní organismy.
V sále lesů jsou houby a lišejníky ze všech exponátů nejpočetnější: do centrálního dioramatu, které představuje horský smíšený les, bezlesé rašeliniště, rašelinný les a podmáčenou smrčinu, jsou zasazeny resp. umístěny na dřevní substráty lyofilizované plodnice řady druhů hub. V podhledech dioramatu jsou umístěny jednak dvě zásuvky s exponáty lišejníků (lišejníky přirozených smíšených lesů a lišejníky rašelinných lesů), jednak modely hub (autor K. Voneš), reprezentující druhy přirozených smíšených lesů, kulturních lesů, rašelinišť a rašelinných lesů, předšumavských „vápencových“ ostrovů a opuštěného kulturního bezlesí. Ke stejným typům stanoviť se vztahují exponáty hub (opět lyofilizáty plodnic) a lišejníků v tematických vitrinách.
V navazujícím sále vod jsou do těch částí dioramatu rybníka, které představují hráz rybníka a olšinu, umístěny lyofilizáty plodnic hub, další jsou k vidění ve vitrinách věnovaných rybníkům a jiným vodním nádržím a biotopům na píscích, kde je vystaveno i několik exponátů lišejníků. Exponáty lišejníků jsou v tomto sále umístěny také ve dvou zásuvkách: lišejníky říčních údolí a lišejníky biotopů na píscích.
Celá expozice se vyznačuje nezvykle početným zastoupením exponátů hub, přitom přítomnost několika desítek lyofilizátů plodnic hub je v muzejních expozicích jevem doposud nevídaným. Byly dodány J. Jandou, který preparoval sběry několika členů Mykologického klubu JčM. Exponáty lišejníků JčM získalo od J. Vondráka.
V obou sálech expozice jsou umístěny velkoplošné dotykové obrazovky, kde lze zhlédnout řadu fotografií jihočeských hub a lišejníků (autoři J. Hlásek, V. Pravda, F. Bouda, J. Malíček, J. Souček, P. Špinar, A. Jirsa, J. Blažej). Jsou uspořádány rovněž podle biotopů. Pro děti a školní mládež je tam k dispozici aplikace „Poznej houby“, kde jsou kromě fotografií hub k vidění také nádherné kresby A. Bielicha.
Pobočky
- Historická budova Jihočeského muzea
- Muzeum koněspřežky
- Tvrz Žumberk u Nových Hradů
- Památník Jana Žižky z Trocnova