Výstava orchidejí, bromélií, sukulentů, jiných exotických rostlin a hmyzu
od: 16.2.2018
do: 25.2.2018
Místo konání:
Historická budova Jihočeského muzea v Českých Budějovicích, Dukelská 1
Jihočeské muzeum Vás zve na již tradiční a oblíbenou výstavu orchidejí, bromélií, sukulentů, jiných exotických rostlin a hmyzu, která bude letos k vidění od 16. února 2018 do 25. února 2018. Výstava vznikla ve spolupráci se Specializovanou základní organizací Českého zahrádkářského svazu Orchidea, Klubem kaktusářů České Budějovice, Jihočeskou zoologickou zahradou Hluboká nad Vltavou a Botanickou zahradou při VOŠ a SZeŠ v Táboře. Čtěte dále.
INFORMAČNÍ PANELY S FOTOGRAFIEMI KE STAŽENÍ
REPORTÁŽ JIHOČESKÉ TELEVIZE (OD ČASU 5:52 MIN.)
"Spojením atraktivních rostlin a drobného zvířectva se podařilo připravit v prostorách Jihočeského muzea aranžmá, jenž zaujme návštěvníky nejen vizuálně, ale též jedinečnou vůní stovek květů," říká garant výstavy Mgr. Zdeněk Kletečka. Rostliny, jimž dominují kvetoucí orchideje, jsou aranžovány jednak volně ve velkých skupinách, jednak v decentně nasvícených celoskleněných vitrínách. Výstava je umístěna v hlavních výstavních sálech v přízemí muzea. V první místnosti je ukázka sušších biotopů, najdeme zde kaktusy a další sukulenty. Kromě toho zde uvidíme i strom s tillandsiemi. Rostliny doplní ukázky drobných obratlovců. Ve druhém sále jsou vystaveny orchideje, masožravé rostliny a nacházejí se zde terária s hmyzem a voliéra s drobným ptactvem. Ve třetí místnosti se nachází poradna pro pěstitele orchidejí a kaktusů a rovněž si zde můžete rostliny zakoupit. Expozici dále doplňují informační panely, kde se dozvíte i o orchidejích vstavačích, které jsou sice méně pompézní, ale neméně krásné. Bohužel většina z nich patří mezi nejohroženější rostlinné druhy u nás.
První výstava orchidejí v Jihočeském muzeu byla zahájena 15. února 2000. Byla to jedna z nejkratších, ale návštěvnicky nejúspěšnějších výstav posledních let. Do značné míry se přitom jednalo o experiment, neboť nebyly vystavovány muzejní exponáty, ale živé rostliny v kombinaci se zástupci říše zvířat. Přestože výstava trvala pouhých pět dní, navštívil ji tehdy rekordní počet 5 089 návštěvníků. Nepochybně se zde odrazila atraktivnost námětu výstavy, alespoň pro Jihočechy, neboť na rozdíl od jiných regionů (Plzeň, Liberec, Brno, Praha aj.) není v Českých Budějovicích botanická zahrada s tropickými skleníky. Od této doby muzeum pravidelně pořádalo výstavy orchidejí, sukulentů a jiných exotických rostlin až do rekonstrukce historické budovy. Nyní se po krátké přestávce opět k této tradici vrátilo.
Dárek pro každého 1000. návštěvníka
Kromě toho, že si můžete krásné orchideje přímo na výstavě zakoupit, lze je získat i zdarma! Každý 1000. návštěvník totiž obdrží jako dárek nejen orchidej, ale rovněž dárkovou tašku s hnojivy, substrátem atd. pro snazší pěstování a péči.
Výstava orchidejí, bromélií, sukulentů, jiných exotických rostlin a hmyzu je pro veřejnost přístupná od 16. února 2018 do 25. února 2018. Otevírací doba: pondělí (včetně) - neděle 9:00 - 17:30. Vstupné: 60 Kč základní, 30 Kč snížené, 120 Kč rodinné.
Hmyz v obrazech Jana Kobyláka (16.2. 2018 - 31.5. 2018)
V přízemí muzea se společně s výstavou orchidejí otevře i menší výstava ve vitrínách - Hmyz v obrazech Jana Kobyláka. Cílem expozice je přiblížit hmyz široké veřejnosti formou ilustrací i sbírkových exponátů hmyzu v jejich druhové, tvarové a barevné rozmanitosti. Hlavním předmětem výstavy jsou olejomalby hmyzu Jana Kobyláka, které jsou doplněné ukázkami jednotlivých představitelů hmyzu, aby bylo možno porovnat malované objekty s originálem.
Výstava Hmyz v obrazech Jana Kobyláka je pro veřejnost přístupná od 16. února 2018 do 31. května 2018. Otevírací doba: úterý - neděle, svátky 9:00 - 17:30. Vstupné: zahrnuto v rámci výstavy orchidejí. Po skončení výstavy orchidejí platí klasické vstupné: 25 Kč základní, 15 Kč snížené, 55 Kč rodinné.
Pobočky
- Historická budova Jihočeského muzea
- Muzeum koněspřežky
- Tvrz Žumberk u Nových Hradů
- Památník Jana Žižky z Trocnova