Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

Střípky z Doudlebska

Výstava
Datum konání:
od: 12.6.2016
do: 30.9.2016

Místo konání:
Augustiniánský klášter Borovany

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích a Klub tradic Borovany pro vás společně připravili malé setkání s tradicemi Doudlebska.

Výstava „Střípky z Doudlebska“ se zaměřuje se na tradice Doudlebska, konkrétně na kroje a zpracování lnu a vlny. Koná se v klášteře v Borovanech a potrvá od 12. června do 30. září 2016.
Srdečně Vás zveme do
Augustiniánského kláštera v Borovanech na prohlídku této národopisné výstavy.

Pro návštěvníky otevřeno: červen, září 9-12:00, 13-16:00; červenec, srpen 9-12:30, 13-17:30

http://www.borovansko.cz/

„Doudlebský lid je dobrý, konservativní, držící se zvyků, tradic ba ještě i místy nářečí. Lid ten je ve svých potřebách skromný, jako vůbec celá jeho povaha a jednání.“  

(Krojová družina doudlebská)

Doudlebsko je nejjižnější český národopisný region. Na severu sousedí s Blaty, na jihu jej ohraničuje Šumava a kdysi částečně poněmčelé Novohradsko. Nachází se na území mezi Vltavou a Malší, kde se v minulosti sbíhaly Vitorazská a Linecká stezka, a v pahorkatinné oblasti v okolí Ločenic, Todně a Strážkovic. Na východě sahá do povodí Stropnice až za Borovany a Trhové Sviny, na jih za Pořešín a Besednici a na západě až k oblastem při Vltavě - do okolí Kleti, kde významnými oblastmi jsou takzvané Záhorácko a Závodácko - tedy okolí Zlaté Koruny a okolí Křemže.  Doudlebsko zasahuje na území okresů Český Krumlov a České Budějovice.
Doudlebsko je nejsvéráznější oblast jižních Čech. Doznívalo tu ještě podvědomí staré kmenové odlišnosti a dosud doznívá zvláštní nářečí.
Je to nejen oblast formanů, ale i značně residuálních zvyků a obyčejů (např. v masopustních koledách včetně koledy šavlové) i písní a tanců, se kterými se dodnes setkáváme nejen v terénu, ale i v podání  skvělých doudleb-ských folklórních souborů  Doudlebanu a Doudlebánku ( Doudleby), Radosti ( Kamenný Újezd ) a českobudějovického Jihočeského souboru písní a tanců Úsvit.
Doudlebsko okouzluje dodnes nejen krásnými kroji, ale i svými vyhlášenými oku i jazýčku lahodícími hnětýnkami  i „ušatými“ koláči.

Doudlebský kroj byl prostý a jednoduchý. Ženy nosily košili s rukávci, nejčastěji červenou sukni s kapsářem a množstvím spodniček, šněrovačku v barvě sukně a přes ramena barevný hedvábný šátek. Mužský kroj tvořily „praštěnky“ (žluté jelenicové kalhoty ke kolenům), modré pletené punčochy, střevíce s přezkou, krátký nebo dlouhý kabátek, v zimě kožich, „podštok“ (vysoký klobouk z prasečích chlupů). Chloubou mužského kroje byl široký opasek, s pevným terčem vpředu a s jemnou bělavou výšivkou. Doudlebské kroje (ženské i mužské) známe ve třech časově vyhraněných fázích a architektonicky typické jsou zde stavby roztroušených samot (a statků), často podobných rakouským „vierkantům"; stará dřevěná architektura se štítovými dřevy v podobě skřížených koňských hlav zanikla poměrně nedávno.

Není náhodou, že místem výstavy jsou půvabné Borovany.  Borovanští se o své doudlebské tradice a dědictví poctivě starají. Právě zde vzniklo jedno z prvních poválečných folklórních setkání – festival Doudlebsko tančí a zpívá v roce 1958, který pokračuje dodnes v rámci borovanského Borůvkobraní.

Více na: http://muzeumcb-cz.doyle.netservis.cz/odborna-pracoviste/regionalni-odborne-pracoviste-pro-lidovou-kulturu/cena-hejtmana-jihoceskeho-kraje-za-zachovani-a-rozvoj-lidovych-tradic/folklorni-soubor-doudleban/

zdroj: Regionální odborné pracoviště pro lidovou kulturu Jihočeského muzea v Českých Budějovicích; https://cs.wikipedia.org/wiki/Doudlebsko

 

 

Kontaktní osoba:
Hana Švejkarová
sekce:
Výstavy
Datum zveřejnění:
2.6.2016

Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Dnes (Středa)

Dopoledne 9.00 - 12.00
Odpoledne 12.00 - 17.30

Zítra (Čtvrtek)

9.00 - 12.00
12.00 - 17.30

Celá otevírací doba

Kalendář akcí

Nejbližší akce

2.11.2024

Jihočeský kapr 2024

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
 

Pobočky

Historická budova Jihočeského muzea Historická budova Jihočeského muzea Muzeum koněspřežky Muzeum koněspřežky Tvrz Žumberk u Nových Hradů Tvrz Žumberk u Nových Hradů Památník Jana Žižky z Trocnova Památník Jana Žižky z Trocnova