Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

Století českých Vánoc

Datum konání:
od: 23.11.2018
do: 6.1.2019

Místo konání:
Historická budova Jihočeského muzea v Českých Budějovicích, Dukelská 1

Tradiční tematická výstava v Jihočeském muzeu tentokrát představí různé podoby Vánoc ve 20. století. Návštěvníci mohou nahlédnout do několika dobových interiérů a seznámit se s tím, jak prožívali nejkrásnější svátky v roce naši předkové. K výstavě je dále připraven bohatý doprovodný program pro celou rodinu a rovněž zábavné edukační aktivity pro školy. Čtěte dále...

UDÁLOST NA FACEBOOKU ZDE.

 

O VÝSTAVĚ

"Představujeme lidovou venkovskou světnici se skromným stromečkem a malými dárky z počátku 20. století ale také slavnostní městský interiér 20. a 30. let, pokoj z prvních desetiletí budování socialismu i Vánoce v době normalizace. K dobové atmosféře přispívají nejen ukázky vánoční výzdoby a ozdob, ale také reklamy, vánoční papíry, pohlednice a samozřejmě ukázky dárků, kterými si lidé v dřívějších dobách dělali radost," přibližuje garantka výstavy a etnografka Jihočeského muzea PhDr. Hana Soukupová.

Podobu vánočních svátků ovlivňuje rodinná tradice i historické události. Bouřlivé 20. století je toho výstižným důkazem. Na jeho počátku ještě žijí ve venkovském prostředí lidové Vánoce se zbožnou oslavou Kristova narození, skromnými dárky a mnoha starými zvyky a pověrami, které se váží ke konci kalendářního roku. V závěru století se Vánoce mění ve svátky hojnosti a konzumu a jejich duchovní rozměr se pomalu vytrácí.

Dvě světové války, hospodářská krize, změny politického systému, měnová reforma – to všechno se podepsalo na proměnách českých Vánoc minulého století.

První republika zažila konjunkturu, kdy ve většině domácností zářily stromečky s pestrou nadílkou, ale také bídu, mírněnou jen vánočními charitativními akcemi pro ty nejchudší. Nejznámější z nich, Vánoční strom republiky, později nacisté zakázali. Tradice byla po válce obnovena, ale počátkem 50. let znovu zrušena, tentokrát komunisty.

V té době se také pokusil vystřídat Boží děťátko pokrokovější děda Mráz a zároveň mizely koledy, knížky  i pohlednice, připomínající náboženskou dimenzi Vánoc. V těchto šetrných časech se pod stromečkem objevovaly jen malé dárky, tropické ovoce zastoupila jablíčka a vánoční papír se po použití schovával na další roky. Později se situace v zásobování postupně zlepšovala, ale na žádané zboží, jako byly mandarinky, banány, strouhaný kokos nebo čočka, se ještě v 70. a 80. letech stály dlouhé fronty. Exkluzivity – kvalitní elektronika nebo opravdové džíny – se kupovaly v TUZEXU za (často „vyšmelené“) bony. Naopak oblíbeným a všeobecně rozšířeným benefitem byly vánoční kolekce, které dostávali pracující od odborů zdarma.

Po roce 1989 se do českých Vánoc vrátily v plné slávě koledy, betlémy, půlnoční bohoslužby i dobročinné sbírky. A také Ježíšek s náručí plnou dárků, kterého se zatím z českých Vánoc nedokázal vypudit ani děda Mráz, ani pak v novějších časech Santa Klaus.

DOPROVODNÝ PROGRAM

Workshopy a divadlo ve spolupráci se SOŠ veterinární, mechanizační a zahradnickou a Jazykovou školou s právem státní jazykové zkoušky

K výstavě je pro žáky MŠ i ZŠ připraven nový vánoční edukační program, při kterém si každý vyrobí malý dárek s tradiční adventní tématikou. Ve spolupráci se studenty Střední odborné školy veterinární, mechanizační a zahradnické a Jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky jsou zajištěny pro předem objednané školy  tvořivé dílny a vánoční workshopy (3.12., 4. 12. a 6. 12. vždy od 8:30 do 15:30 hod.) a rovněž  tradiční divadelní představení - žáci nastudovali a ve třech představeních odehrají pohádku Princezna koloběžka ve středu 5.12. v časech 9:00 hod., 10:30 hod. a 13:30 hod. Objednávky zasílejte na adresu: faktor@muzeumcb.cz.

                                                  

Ukázka lidových řemesel ve výstavním sále

  • 24. 11. (sobota) - D. Hálová: skleněné tažené figurky
  • 29. 11. (čtvrtek) - A. Gondeková: vánoční ozdoby z korálků; v 16.30 hod. naváže workshopem pro edukační odd.: místa na workshop jsou již plně obsazena.
  • 1.12. (sobota) - A. + F. Reindlovi: keramika
  • 4. 12. (úterý) - E. Drančáková: frivolitky
  • 6. 12. (čtvrtek) - J. Pulcová -  vánoční drobnosti
  • 7.12. (pátek) A. Gondeková: vánoční ozdoby z korálků - workshop (přidaný 2. termín): místa na workshop jsou již plně obsazena.
  • 8. 12. (sobota) - J. Drhovský: hračky
  • 11. 12. (úterý) - M. Stecher: fanfrnochy
  • 13. 12. (čtvrtek) - Z. Chvojková: malovaný perník a P. Novotná: drátování + vánoční drobnosti
  • 15. 12. (sobota) - R. Vinciková: pečivo
  • 18. 12. (úterý) - I. Stará: šustí
  • 19. 12. (středa) - P. Sarauer: štípané holubičky

Další akce

  • 11. 12. (úterý) od 17:00 hod. - Adventní setkání členů Národopisného sdružení s lidovou tvůrkyní Jitkou Sovovou
  • 13. 12. (čtvrtek) od 18:00 hod. - Tradiční zpívání koled s Jihočeským souborem písní a tanců Úsvit na schodech muzea
  • 14. 12. (pátek) od 17:00 hod. - Vánoční koncert dětského pěveckého sboru Carmína pod vedením sbormistryně Jitky Šimkové
  • 1. 1. 2019 (úterý) od 14:30 hod. - Tradiční novoroční koncert (komorní vystoupení posluchačů Konzervatoře České Budějovice)

 

EXPONÁT MĚSÍCE PROSINEC - ADVENTNÍ ČAS S PODMALBAMI MARIE FLAŠKOVÉ (1948 - 2017)

Marie Flašková patřila řadu let ke stabilnímu týmu lidových tvůrců doprovázejících akce nejen Jihočeského muzea. Reprezentovala lidovou kulturu jihočeské oblasti na prezentačních akcích mimo region a v zahraničí. Podmalby Marie Flaškové jsou i ve sbírkovém fondu Jihočeského muzea, Muzea Jindřichohradecka a mnoha dalších. Zúčastnila se profilových i vánočních výstav v celé republice i v cizině. Jedna z jejích podmaleb jako dar papeži je uložena ve sbírkách Vatikánu, jiné těší srdce i v Německu, Švýcarsku, na Filipínách a v Mexiku.

Podmalby na skle Marie Flaškové byly a zůstanou samy o sobě pohádkovým světem. Nejedná se o kopie starých vzorů, ale o vlastní invenci autorky. Kromě tradičních patronů a světců vznikaly jejím štětcem nejen půvabné betlémy a žánrové obrázky, ale i malované koledy a  její  filozofické reflexe. Často tradiční podmalbu kombinovala s jiným materiálem.

Ne náhodou jsou její práce uváděny a odkazovány v odborných, vědeckých publikacích věnovaných genezi i technice podmaleb na skle. Byla autorkou propagačních materiálů i malovaných komentářů k výstavám, českobudějovického muzea, výtvarné části animovaného vstupu portálu Jihočeského kraje Jihočeská řemesla i publikace Těstohrátky. Roku 2013 byla oceněna Cenou hejtmana Jihočeského kraje za zachování a rozvoj lidových tradic regionu.

Stejně radostná jako její obrázky byla i v životě: plná nezištného elánu, nápadů, vtipu, úsměvů a pohody.

 

OTEVÍRACÍ DOBA

Výstava je přístupná od 23. listopadu 2018 do 6. ledna 2019 (út - ne + svátky 9:00 - 17:30 hod.) s výjimkou Štědrého dne a Silvestru, kdy je otevírací doba kratší.

24.12. (pondělí): 9 - 13:00 hod.

25. 12. (úterý): 9 - 17:30 hod.

26. 12. (středa): 9 - 17:30 hod.

31. 12. (pondělí): 9 - 13:00 hod.

1. 1. 2019 (úterý): 9 - 17:30 hod.

 

Kontaktní osoba:
Tomáš Svoboda
sekce:
Výstavy
Datum zveřejnění:
24.10.2018

Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Dnes (Čtvrtek)

Dopoledne 9.00 - 12.00
Odpoledne 12.00 - 17.30

Zítra (Pátek)

9.00 - 12.00
12.00 - 17.30

Celá otevírací doba

Kalendář akcí

Nejbližší akce

21.11.2024

Moldávie - země mnoha Kurganů

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
23.11.2024

Jihočeské matiné - komorní koncert opery Jihočeského divadla v Jihočeském muzeu

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
29.11.2024

Vánoční hody na jihu Čech

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
 

Pobočky

Historická budova Jihočeského muzea Historická budova Jihočeského muzea Muzeum koněspřežky Muzeum koněspřežky Tvrz Žumberk u Nových Hradů Tvrz Žumberk u Nových Hradů Památník Jana Žižky z Trocnova Památník Jana Žižky z Trocnova