S tím se muší něco udělat - 95 let Národopisného sdružení
od: 3.12.2020
do: 2.5.2021
Místo konání:
Hlavní historická budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 51 České Budějovice)
Výstava připomínající existenci zájmového klubu působícího při Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích již téměř jedno celé století, který významně ovlivnil nejen jihočeskou lidovou kulturu a její roli v historickospolečenském kontextu, ale i stál u zdroje vzniku jihočeského národopisu coby samostatného vědeckého oboru a jeho sbírkotvorné a dokumentační koncepce.
Spustit virtuální prohlídku. (otevře se v novém okně)
V letošním roce 2020 si Národopisné sdružení při Jihočeském muzeu připomíná neuvěřitelných 95 let od svého založení. Během jeho bohaté historie se v něm vystřídalo mnoho nadšenců, zájemců o jihočeský národopis a historii vůbec a sdružení také vychovalo a inspirovalo bezpočet historiků, folkloristů, lidových tvůrců, řemeslníků a umělců. Právě jejich zásluhou se nám zachovalo mnoho informací o jihočeském regionu, jeho lidovém oděvu, zvykosloví, písních, tancích, stravě i řemeslech a profesích, významných písmácích a osobnostech i důležitých místních událostech.
Největší zásluhou Národopisného sdružení byla a stále je snaha o realistické vidění historie, vyloučení romantických a zkreslených představ o životě lidí na venkově i městech v minulosti, snaha o systematičnost sběrů a třídění jednotlivých poznatků. I proto se často stávali jeho významní členové pomocníky a pravou rukou českých etnografů. Ačkoli se původní název, podoba a činnost sdružení léty mění a pochopitelně dochází k přirozené generační výměně, předmět zájmu zůstal naštěstí stejný: popularizovat jihočeský národopis, inspirovat a vychovávat své „ starší i mladší “ okolí k zájmu o svou zemi, svůj region, své předky a jejich tradice.
Národopisné sdružení patří k jednomu z mála zájmových uskupení z oblasti regionální lidové kultury tohoto typu v republice zaměřující se na aktivní rozvíjení a ochranu lidových tradic. Současně i svou vlastní tvořivostí tyto tradice nejen zachraňuje, ale své teoretické i praktické poznatky a zkušenosti obětavě dál předává všem, kterým krása a paměť jihočeské kultury není lhostejná.
Představí se zde minulost i současnost Sdružení i jeho významné osobnosti. Své místo a prostor budou mít i současní lidoví tvůrci, kteří se podílejí na nárůstu povědomí o jihočeském regionu a jeho bohatých tradicích.
Specifika muzejního prostředí má poskytnout návštěvníkům i umocnění atmosféry období vánočních a velikonočních svátků a snad bude i inspirací pro mladší generaci.
Pobočky
- Historická budova Jihočeského muzea
- Muzeum koněspřežky
- Tvrz Žumberk u Nových Hradů
- Památník Jana Žižky z Trocnova