K poučení a zábavě - 140 let muzea v Českých Budějovicích (pouze do 29.10.)
od: 9.5.2017
do: 29.10.2017
Místo konání:
Historická budova Jihočeského muzea v Českých Budějovicích
Expozice "K poučení a zábavě - 140 let muzea v Českých Budějovicích" vznikla u příležitosti založení první muzejní instituce na jihu Čech. Jednotlivé fondy se prezentují ukázkami nejstarších přírůstků, medailony donátorů a významných muzejních pracovníků, nechybí dobové dokumenty a korespondence, ukázky původních expozic či uložení sbírkových předmětů, portréty ředitelů muzea nebo stavební plány budovy.
První muzea v moderním slova smyslu vznikala na našem území od počátku 19. století, nejprve v zemských metropolích, v průběhu století i v dalších větších městech. V první polovině roku 1877 ustavili zámožní budějovičtí měšťané Musejní spolek a městská rada schválila stanovy nového městského muzea. Muzeum řídil správní výbor, v němž zasedaly významné osobnosti zdejšího politického, hospodářského a kulturně-společenského života. Muzeum sídlilo nejprve v domě č. p. 16 na náměstí, později se sbírky přestěhovaly do domu U Tří korun vedle radnice, kde byly zpřístupněny veřejnosti. Základem původního sbírkového fondu se staly dokumenty a historické památky uložené původně na radnici, dary předních měšťanských rodin i budějovických rodáků pobývajících v cizině, podstatnou část fondu tvoří archeologické nálezy z výzkumu mohyl v Plavu.
Roku 1888 se muzeum rozdělilo na dvě části, Průmyslové muzeum s kreslírnou a modelovnou a Přírodovědné a uměleckoprůmyslové muzeum, v jejichž čele stáli samostatní kustodi. Příliv sbírkových předmětů v 90. letech 19. století si vynutil výstavbu moderní novorenesanční budovy, která byla slavnostně otevřena 11. 7. 1903. V roce 1927 muzeum převzalo sbírky Diecézního musea a o rok později vznikla při muzeu Vlastivědná společnost historická.
Za okupace byli čeští zaměstnanci propuštěni, stálé expozice zrušeny a výstavní sály přeměněny na skladiště. Expozice se znovu otevřely veřejnosti roku 1947. V 50. a 60. letech teď už Krajské vlastivědné muzeum přebíralo sbírkové fondy ze zrušených městských muzeí v Horní Plané, Trhových Svinech, Lišově či Třeboni, vznikaly nové stálé expozice přírodních věd a historie a na tvrzi Žumberk u Nových Hradů vznikla expozice jihočeského lidového nábytku. Od roku 1979 převzalo Jihočeské muzeum do správy strážní domek koněspřežní železnice v Mánesově ulici, který byl po rekonstrukci v roce 1992 zpřístupněn veřejnosti.
Ve správě muzea se v současné době nalézá kolem 800 000 sbírkových předmětů z oboru přírodních a společenských věd, pracuje zde celá řada specializovaných klubů a kroužků a instituce vydává pravidelně čtyři odborné časopisy.
Expozici lze navštívit od 9. května do 29. října 2017 denně (kromě pondělí), včetně svátků od 9:00 do 17:30.
Vstupné: základní (25 Kč), snížené (15 Kč), rodinné (55 Kč)
Pobočky
- Historická budova Jihočeského muzea
- Muzeum koněspřežky
- Tvrz Žumberk u Nových Hradů
- Památník Jana Žižky z Trocnova