Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

Exponát měsíce (březen - měsíc knihy)

Novinka
Datum konání:
od: 6.3.2018
do: 31.3.2018

Místo konání:
Historická budova Jihočeského muzea v Českých Budějovicích, Dukelská 1

Jihočeské muzeum v letošním roce obnovuje tradici exponátu měsíce a návštěvníkům tak budeme pravidelně představovat zajímavosti z muzejních sbírek. Výstavní vitrínu najdete v prostoru mezi přízemím a prvním podlažím (podesta) hlavní historické budovy muzea (Dukelská 1, 370 51). Na co se můžete těšit v měsíci březnu?

Březen – měsíc knihy

Historie Měsíce knihy se začala psát v roce 1955, kdy proběhl první ročník. Propagátoři použili tuto akci jako nástroj osvěty po vzoru zkušeností Sovětského svazu. Kladli za cíl, aby se knihy dostaly do všech domácností a do povědomí co největšího počtu lidí. I přes to, že Měsíc knihy působil ideologicky, pořádaly knihovny a knihkupectví nejrůznější akce, besedy či večery poezie.

Po roce 1989 přišla řada změn. Měsíc knihy  téměř zanikl. Snaha o jeho nahrazení přišla s Týdnem knihoven a následná vlna vizuálních a elektronických médií sesadila tištěnou knihu z jejího výsadního postavení. To mělo za následek přejmenování a rozšíření na Měsíc knihy a internetu. Cílem současného Měsíce knihy (Měsíce čtenářů) je obnovit práci mládeže i dospělých lidí s knihou. Všechny akce mají za cíl udržet svět v kontaktu s knižními zdroji a nezapomenout na hodnotu psaného knižního textu.

Měsícem březnem však myšlenka na knihu a čtenáře nekončí. Následují za ním 2. duben - Mezinárodní den dětské knihy často doprovázený Nocí s Andersenem,  7. duben – Den vzdělanosti, 20. duben - Mezinárodní den svobody tisku a 23. duben  - Světový den knihy a autorského práva.

 

Pro exponát měsíce byly vybrány ukázky z fondu odborné literatury, především uměnovědné publikace s velmi pěkným obrazovým doprovodem. Jedná se o tituly s novou převazbou, která byla provedena v zájmu ochrany knižního fondu:

  1. FELDEGG, F.: Moderne Kirchen-Dekorationen: Ein Vorlagewerk für ornamentale Kirchenmalerei. Wien, 1907.

Dekorace pro ornamentální malování kostela

 

  1. Wessely, J. E.: Die Landsknechte eine culturhistorische Studie von J. E. Wessely mit Ubbildungen zeitegenös = sischer Künstler. Görlitz,1877.

Kulturně historická studie žoldnéřské výstroje s ilustracemi současných umělců

 

  1. FELDEGG, F.: Moderne Kirchen-Decoration : Ein Vorlagewerk für ornamentale Kirchenmalerei. Wien, [1907].

Moderní výzdoba pro ornamentální kostelní malbu

 

  1. GRANDL, M.J.: Decken und Wände für das moderne Haus. Stuttgart, [1900].

Návrhy na secesní výzdobu stěn interiérů moderního domu

 

  1. STRÖHL, H, G: Oesterreichisch-Ungarische Wappenrolle: die Wappen ihrer K.u.k Majestäten, die Wappen der durchlauchtigsten Herren Erzherzoge, die Staatswappen von Oesterreich und Ungarn, die Wappen der Kronländer und der ungarischen Comitate, die Flaggen, Fahnen und Cocarden beider Reichshälften, sowie das Wappen des souverainen Fürstenthumes Liechtenstein. Wien, 1900.

Rakousko-uherské erby v provedení Hugo Gerarda Ströhla

 

Kontaktní osoba:
Tomáš Svoboda
Datum zveřejnění:
5.3.2018

Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Dnes (Úterý)

Dopoledne 9.00 - 12.00
Odpoledne 12.00 - 17.30

Zítra (Středa)

9.00 - 12.00
12.00 - 17.30

Celá otevírací doba

Kalendář akcí

Nejbližší akce

30.1.2025

Viděno rukama - práce nevidomých umělců z hmatového atelieru Mathilda

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
7.2.2025

Orchideje a jejich tropičtí sousedé

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
 

Pobočky

Historická budova Jihočeského muzea Historická budova Jihočeského muzea Muzeum koněspřežky Muzeum koněspřežky Tvrz Žumberk u Nových Hradů Tvrz Žumberk u Nových Hradů Památník Jana Žižky z Trocnova Památník Jana Žižky z Trocnova