Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

Přednáška s názvem Ze života Jiřího Sedmíka

Přednáška
Datum konání:
od: 9.5.2016 16:30
do: 9.5.2016 18:59

Místo konání:
Historická budova Jihočeského muzea v Českých Budějovicích

V pondělí 9. 5. od 16,30 hodin se koná přednáška Historického klubu na téma Ze života Jiřího Sedmíka (1893-1942). Přednáší MUDr. Jana Žmolíková

Úryvek z rodinných vzpomínek Jany Žmolíkové:
„Můj dědeček Jiří Sedmík patřil ke generaci, která zažila dvě světové války. On sám se obou aktivně účastnil. Ve velice mladém věku rychle dospěl na bojištích východní fronty první války a jeho život předčasně ukončila poprava za odbojovou činnost v další válce. Já pak, bohužel, patřím ke generaci, která žila v době komunismu, kdy jakékoliv vzpomínky na dědečka legionáře, zednáře a spolupracovníka Edvarda Beneše byly před námi dětmi raději tajeny. Teprve až po revoluci jsem se začala o odkaz Jiřího Sedmíka více zajímat a pátrání po jeho stopách se stalo pro mne poučným a krásným dobrodružstvím.
Je neuvěřitelně zajímavé pročítat jeho zápisky z ruské fronty za 1. světové války, probírat se jeho hlášeními i podrobnými vyúčtováními z cest na Dálný východ, na které byl v roce 1920 vyslán z Washingtonu. Dobrodružné bylo i hledání jeho pamětní desky, kterou  v červnu 1946 odhalila na jeho počest v Praze-Troji Československá církev evangelická jako předsedovi Letního tábora Komenského (LTK) v Bělči, a která dosud stojí na nejvyšším bodě zahrady na Farkách. Pátrala jsem v táboře v Bělči a jaké bylo mé překvapení, když jsem zjistila, že tam stále jedné z budov říkají „Sedmík“. V zápiscích mé babičky jsem našla, že 30. 7. 1937 byla tato budova otevřena za účasti J. Sedmíka s jeho rodinou a na schůzkách Spolku tradic LTK (jehož jsem nyní členkou) jsem se dozvídala o významu činnosti dědečka pro tento tábor.
Stejně zajímavé bylo odhalování jeho zednářské činnosti. Doma jsem nalezla mnoho dokumentů, které jsem pak mohla zapůjčit na první výstavu o zednářství v Čechách, která se konala v říjnu 2001 v Českých Budějovicích. Z knihy J. Čechurové Čeští svobodní zednáři ve XX. století jsem začala tušit jeho velký význam pro toto hnutí u nás, což mi potvrdil i seminář s názvem „Jiří Sedmík svobodným zednářem“, který v červnu 2003 uspořádala Veliká lóže České republiky.“
„Skrze věčného ducha pravdy“

Kontaktní osoba:
Hana Švejkarová
Datum zveřejnění:
6.5.2016

Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Dnes (Pondělí)

Dopoledne Zavřeno
Odpoledne Zavřeno

Zítra (Silvestr)

9.00 - 12.00
12.00 - 13.00

Celá otevírací doba

Kalendář akcí

Nejbližší akce

30.1.2025

Viděno rukama - práce nevidomých umělců z hmatového atelieru Mathilda

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
7.2.2025

Orchideje a jejich tropičtí sousedé

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
 

Pobočky

Historická budova Jihočeského muzea Historická budova Jihočeského muzea Muzeum koněspřežky Muzeum koněspřežky Tvrz Žumberk u Nových Hradů Tvrz Žumberk u Nových Hradů Památník Jana Žižky z Trocnova Památník Jana Žižky z Trocnova