Tradiční masopustní koleda
28.2.2017 16:00
Místo konání:
Náměstí Přemysla Otakara II. a přilehlé okolí
V úterý dne 28. února 2017 v 16.00 hod. již po sedmadvacáté požádají koledníci primátora města o povolení: “ městem České Budějovice jíti a koledu provozovati“.
Trasa průvodu: Od DK Slavie ulicí Dr. Stejskala na náměstí Př. Otakara II.
Již přes čtvrt století je Statutární město České Budějovice pořadatelem této akce a 13 let je odborným garantem a koordinátorem Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích.
Po slavnostním obřadu – předání glejtu na základě „řádného vysvětlení“ žadatelů o udělení tohoto městského privilegia a vzdání úcty představitelům města zatančením masopustních koleček – se koledníci vydají na svou obchůzku městem.
Českobudějovičtí občané opět budou mít možnost vidět typické jihočeské koledy, jak je ještě mohou znát z terénu: růžičkovou z Doudleb a mečovou v podání mužské i ženské části Jihočeského souboru písní a tanců Úsvit doplněné o hosty koled z Benešova nad Černou a jejich setkání u kašny i koledníky českobudějovických folklórních souborů Furiant a Úsviťáček.
V letošním roce dochází k rozšíření nabídky rozloučení se s masopustním obdobím. Od 18.30 do 22.00 hod. si v KD Slavie („Armáďák“) můžete zatančit při dechové hudbě Šumavanka i se pobavit s koledníky a seznámit se s dalšími masopustními zvyky, na jejichž předvedení není při vlastní masopustní koledě dost času ( např. „vysekávání kop“ v podání Doudlebanu či Pochovávání Masopustu benešovských koled…)
I když veškeré dění spojené s masopustními obchůzkami se bude odehrávat ve vnitřním prostoru českobudějovického náměstí a chodnících přilehlých ulic a i když „ o masopustě“ platí jakýsi nepsaný zákon, že „ mnohé jest dovoleno, trpěno a tolerováno“, žádáme řidiče o zvýšenou pozornost a opatrnost při průjezdu centrem města.
Vzhledem, že nedílnou součástí jihočeských masopustů vždy byli a stále jsou dělostřelci a jejich nepřeslechnutelná děla, prosíme diváky i o respektování jejich „ masopustní tradiční“ hlučnosti.
Pro ty, kteří se letos nedostanou mezi své koledující „bratry kamarády“ a nebudou moci na vlastní oči sledovat „ ke cti“ prováděná kola koledníků a ukázky z doudlebských masopustních zvyků, uvádíme alespoň záznam žádání o povolení koledy.
Hejtman doudlebské koledy ( doprovázen Rychtáři ostatních koled ) za všechny koledující zdraví primátora města:
Rychtář:
Buďte pozdraven, pane starosto!
Starosta:
Vítám Vás !
Rychtář:
Vážený pane starosto obce zdejší, přišli jsme Vás požádat o povolení k provádění masopustní koledy ve Vaší obci a žádáme o laskavou odpověď.
Starosta:
Vážený pane hejtmane a pane rychtáři, já starosta zdejší počestné obce se vás ptám, odkud přicházíte?
Rychtář:
Vážený pane starosto, my přicházíme od východu, odkud k nám přišli tři králové.
Starosta:
Vás, pane hejtmane, se ptám, proč stavíte halapartnu na svoji nohu?
Hejtman:
Vážený pane starosto, protože já, jako všichni koledníci, nemám nikde domovský právo, proto si stavím halapartnu na svý.
Starosta:
Vysvětlení od vás mám a povolení vám dávám!( při tom vsune Rychtáři do ferule – nebo podá do ruky – povolení - glejt )
text: „ Udělení koledníkům o masopustním úterý dne 28. února 2006 městem České Budějovice jíti a koledu provozovati “
Rychtář:
Vážený pane starosto, moc pěkně Vám děkujeme! ( při tom si ovazuje právo červenou pentličkou, na důkaz radosti z povolení si nasadí klobouk, který doposud držel v ruce. Hejtman udělá totéž )
Rychtář „ zavejskne“ , konšel vystřelem dává znamení, že Rychtář převzal povolení koledovat do svého práva. Muzikanti spustí pochod.
Po udělení povolení koledování si primátor i ostatní zástupci města připijí s žadateli na stvrzení uzavřené dohody
a na zdařilý průběh akce.
Jednotlivé koledy dělají kolečka na počest primátora města, organizátorů i ostatních hostů i diváků.
Pořadatel akce:
Statutární město České Budějovice
Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích
Nabidka dalších masopustních průvodů jihopčeského regionu (PDF)
Masopust v Českých Budějovicích - historie (PDF)
Pobočky
- Historická budova Jihočeského muzea
- Muzeum koněspřežky
- Tvrz Žumberk u Nových Hradů
- Památník Jana Žižky z Trocnova