Mezinárodní den památek (České Budějovice ve století valčíku) - vstup zdarma
23.4.2022
Místo konání:
Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 51 České Budějovice)
Statutární město České Budějovice, portály inBudejovice.cz a CBsystem.cz vás zvou společně s Agenturou Kultur-Kontakt Miroslava Mareše na další ročník Mezinárodního dne památek, který se koná v sobotu 23. dubna 2022 na několika místech v Českých Budějovicích, včetně hlavní budovy Jihočeského muzea. Letos se můžete těšit na téma "České Budějovice ve století valčíku".
Aktuální informace a kompletní program akce najdete na adrese www.kultur-kontakt.cz, www.inbudejovice.cz nebo v Turistickém informačním centru na náměstí Přemysla Otakara II., Tel. 386 801 413.
PROGRAM V JIHOČESKÉM MUZEU (Dukelská 1)
- Stálá expozice Příběh města Českých Budějovic
- Srdečné pozdravy z Budějovic (Město na pohlednicích v letech 1895–1939)
- Černý Petr, dětské karty
- Loutky, marionety, javajky ze sbírek Jihočeského muzea a Vzpomínka na Josefa Hanusche
PŘEDNÁŠKY (Vstup pouze s platnou vstupenkou. Bezplatné vstupenky lze rezervovat na www.cbsystem.cz. Vyzvednout je lze pouze v Turistickém informačním centru na nám. Přemysla Otakara II. čp. 2. České Budějovice. Prodej bezplatných vstupenek bude zahájen od 28. 3. 2022.)
- „Rod zvonařů aneb když žezlo převzal Rudolf Perner“ – Ing. Jiří Fošum (Délka 60 minut. Kapacita 50 osob. Začátek v 9:30 hod. Barokní sál Jihočeského muzea. Sraz před Jihočeským muzeem.) Slavná zvonařská rodina Pernerů přišla do Budějovic roku 1772, kdy převzali slévárnu zvonů v Kněžské ulici po Antonínu Pöglovi, a založili tak budějovickou větev rodu Pernerů. Roku 1894 se firmy ujímá Rudolf Perner, který kolem roku 1900 vybudoval na okraji Suchého Vrbného nové slévárny a rodinnou vilu. Během přednášky se dozvíte nejen o tom, jak se toto prastaré řemeslo za ta století skoro vůbec nezměnilo, ale i o životních osudech slavné rodiny zvonařů – Pernerů.
- „Pozdrav z Budějovic“ – Milan Binder (Délka 60 minut. Kapacita 30 osob. Začátek v 11:00 a 15:00 hod. Přednáškový sál a chodba Jihočeského muzea. Sraz před Jihočeským muzeem.) Jak město vypadalo a jak se měnilo, ukazují kromě plánů také veduty, obrazy a později i fotografie. Roku 1867 nasnímal Richter zdejší Pražskou bránu před zbořením, a zahájil tak vědomou dokumentaci mizejících Budějovic. Hledáčkem svých aparátů sledovali proměny města Woldan, Příbramský, Rundensteiner a jiní, před jejichž objektivy se vystřídal i bezpočet místních osobností. Těsně před rokem 1900 došla značného rozšíření a obliby také další novinka – obrázkové pohlednice. Se zdejším patriotem, fotografem, vydavatelem a sběratelem Milanem Binderem si prohlédnete nejen unikátní výstavu pohlednic, ale dozvíte se i mnohé zajímavosti z historie města.
- „Tak vyprávějte, mistře…“ – Mgr. Jan Štifter (Délka 60 minut. Kapacita 50 osob. Začátek v 13:00 hod. Barokní sál Jihočeského muzea. Sraz před Jihočeským muzeem.) Za pět minut dvanáct přicházel Karel Hlubuček za starými řemeslnými mistry, aby vyslechl jejich příběhy, zapsal výrobní postupy, zakreslil nářadí. V rodinách, kde se řemeslo předávalo z generace na generaci, najednou nebyl nástupce. Poslední hamerníci, sekerníci nebo bednáři dnes žijí ve spisech Karla Hlubučka, jejich život se proměnil do písmen a zažloutlých cyklostylů. Kdyby je Hlubuček nerozpovídal, odnesli by si velkou část jihočeské paměti do hrobu. Kdo vlastně byl tento nadšený dokumentátor, proč mu posílal dopisy svých milenek Jaroslav Seifert a co se nakonec semlelo na konci roku 1958, že přišel o dům, respekt i svobodu?
- „Vila rodiny Lannů v rakouském Gmundenu objektivem fotografa Milana Bindera.“ – Milan Binder (Délka 60 minut. Kapacita 50 osob. Začátek v 13:30 hod. Přednáškový sál Jihočeského muzea. Sraz před Jihočeským muzeem.) Známý budějovický patriot, fotograf a vydavatel Milan Binder měl tu možnost se při přípravě knihy o rodu Lannů podívat do jejich letního sídla umístěného do skalnaté krajiny Solnohradska v Horních Rakousích. Krátce poté, co Vojtěch Lanna dokončil svoji pražskou vilu, vystavěl pohodlnou rodinnou rezidenci v lázeňském městečku Gmunden u Travenského jezera. Dodnes zde žije jeho pravnuk, generál Hubertus von Trauttenberg.
KONCERT (Vstup pouze s platnou vstupenkou. Bezplatné vstupenky lze rezervovat na www.cbsystem.cz. Vyzvednout je lze pouze v Turistickém informačním centru na nám. Přemysla Otakara II. čp. 2. České Budějovice. Prodej bezplatných vstupenek bude zahájen od 28. 3. 2022.)
- Koncert souboru Žestě 200 – „Z děl slavných hudebních mistrů 19. století“ (Délka 50 minut. Kapacita 50 osob. Začátek v 16:00 hod. Barokní sál Jihočeského muzea. Sraz před Jihočeským muzeem.) Naši hudební procházku začneme připomenutím známého italského skladatele Giuseppe Verdi, jehož operní tvorba je součástí repertoáru všech významných operních divadel světa. Poslechneme si skladbu Aida, která je považována za vyvrcholení Verdiho celoživotního
operního díla. Těšit se můžete na skladby dalších hudebních velikánů i oblíbených klasiků, např. M. Mussirgskij, A. Brucjner, J. Brahms a jiní. Soubor Žestě 200 vznikl v roce 2008 z řad nadšených profesionálů, pedagogů i amatérů většinou s mnohaletou praxí v různých orchestrech a komorních souborech. Tento hudební soubor se stal již nedílnou součástí Mezinárodního dne památek.
Pobočky
- Historická budova Jihočeského muzea
- Muzeum koněspřežky
- Tvrz Žumberk u Nových Hradů
- Památník Jana Žižky z Trocnova