Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

Dny evropského kulturního dědictví (České Budějovice klasicistní)

Datum konání:
12.9.2020

Místo konání:
České Budějovice

Srdečně Vás zveme na již tradiční akci "Dny evropského kulturního dědictví", která se koná v sobotu 12. září 2020 hned na několika místech v Českých Budějovicích, včetně hlavní historické budovy Jihočeského muzea (Dukelská 1). Letošní ročník nese podtitul České Budějovice klasicistní aneb Za časů pantáty Lanny. Na co se můžete těšit?

PŘEDNÁŠKY V JIHOČESKÉM MUZEU (DUKELSKÁ 1)

Vstup pouze s platnou vstupenkou. Bezplatné vstupenky lze rezervovat na www.cbsystem.cz. Vyzvednout je lze pouze v Turistickém informačním centru na nám. Přemysla Otakara II. č. 2. České Budějovice. Rezervaci můžete vytvořit po kliknutí na název přednášky.


Vila rodiny Lannů v rakouském Gmundenu objektivem fotografa Milana Bindera

  • Začátek v 10:00 hod.
  • Délka 60 minut. Kapacita 80 osob. Barokní sál Jihočeského muzea. Sraz před Jihočeským muzeem.

Známý budějovický patriot, fotograf a vydavatel Milan Binder měl tu možnost se při přípravě knihy o rodu Lannů podívat do jejich letního sídla umístěného do skalnaté krajiny Solnohradska v Horních Rakousích. Krátce poté, co Vojtěch Lanna dokončil svoji pražskou vilu, vystavěl pohodlnou rodinnou rezidenci v lázeňském městečku Gmunden u Travenského jezera. Dodnes zde žije jeho pravnuk, generál Hubertus von Trauttenberg.


„Rezidence rodu Lannů – mluvící architektura“ - prof. PhDr. Jan Bažant, CSC., Filosofický ústav AV ČR

  • Začátek v 12:30 hod.
  • Délka 60 minut. Kapacita 80 osob. Barokní sál Jihočeského muzea. Sraz před Jihočeským muzeem.

Architektonický styl rezidencí Lannů se měnil v závislosti na tom, kde si je budovali a co jimi chtěli o sobě sdělit. Jihočeské selské baroko v Českých Budějovicích doplnila vila v alpském stylu, v Praze gotický palác doplnila renesanční vila hlásící se k alpskému podhůří, vila v rakouském Gmundenu návštěvníky přenesla přes Alpy do Itálie. V centru odborného zájmu Jana Bažanta stojí zkoumání vlivu řecko-římské antiky na českou kulturu a kulturní tradici a analyzování jejích projevů v architektuře, výtvarném umění či literatuře. Jeho vědecká bibliografie zahrnuje více než 350 položek. Prozatímní syntetický vrchol jeho vědecké práce představuje rozsáhlá publikace – Perseus & Medusa, Zobrazení mýtu od počátku do dneška (Praha 2017). Kniha se systematicky a v míře unikátní nejen v českém, ale i evropském prostředí věnuje zkoumání jednoho z nejznámějších antických mýtů a vývoji jeho ikonografického zobrazování od antiky až po moderní dobu. Vyzdvihnout je třeba nejen míru záběru knihy a erudici autora, ale rovněž čtenářsky přístupnou formu. Publikace získala hlavní cenu v kategorii původní vědecká nebo populárně-naučná práce jubilejního 10. ročníku Cen nakladatelství Academia v roce 2018. Jan Bažant kromě ryze badatelské práce rovněž systematicky vyučuje na vysokých školách u nás i na Slovensku a pravidelně přednáší na konferencích a vědeckých setkáních u nás i v zahraničí.


„Velkopodnikatel Vojtěch Lanna a jeho rod“ - PhDr. et PaedDr. Jiří Dvořák, Ph.D. - externí pracovník Historický ústav Filozofické fakulty JčU v ČB

  • Začátek v 14:00 hod.
  • Délka 60 minut. Kapacita 80 osob. Barokní sál Jihočeského muzea. Sraz před Jihočeským muzeem.

Jen málokterý rod v Č. Budějovicích zanechal tak znatelnou stopu, jako rod Lannů, jejichž původ pochází z Horního Rakouska od jezera Traunsee, i když do něj přešli z Bavorska. Těžba dřeva, tuhy, doprava soli, stavba lodí, splavnění řek, provoz koněspřežky, doprava zboží, železnice, železárny, mosty – to vše je jen letmý výčet činností některých významných Lannů, jejichž činnost význačně překročila rámec jihočeského regionu. Vojtěch (Adalbert) Lanna st. (1805–1866), první prezident Českobudějovické Obchodní a živnostenské komory (OŽK) v letech 1850–1866 (Na letošek připadá již 170 let od jejich vzniku a 72 let od jejich zániku po 25. únoru 1948!) a Vojtěch Lanna ml. (1836–1909) velký sběratel a mecenáš umění byl za své zásluhy dokonce povýšen do šlechtického stavu jako rytíř. Jeho synem byl podnikatel JUDr. Vojtěch František Lanna (24. 9. 1867 Praha – 11. 2. 1922 Mnichov), který firmu Lanna nakonec prodal a odstěhoval se do Bavorska, aby se tak navrátil do rodné země svých pra ...prapředků. O slavných osobnostech rodu Lannů si budeme vyprávět se znalcem tohoto rodu, s panem PhDr. et PaedDr. Jiřím Dvořákem, Ph.D., externím pracovníkem Historického ústavu Filozofické fakulty JčU v ČB.


Koncert souboru Žestě 200 - Za slavnými skladateli doby osvícení

  • Začátek v 16:00 hod.
  • Délka 50 minut. Kapacita 80 osob. Barokní sál Jihočeského muzea. Sraz před Jihočeským muzeem.

Těšit se můžete na skladby hudebních velikánů i oblíbených klasiků. Soubor Žestě 200 vznikl v roce 2008 z řad nadšených profesionálů, pedagogů i amatérů většinou s mnohaletou praxí v různých orchestrech a komorních souborech.


VOLNĚ PŘÍSTUPNÉ VÝSTAVY V JIHOČESKÉM MUZEU (DUKELSKÁ 1) - VSTUP ZDARMA OD 9:00 DO 17:30 HODIN

TENTO DEN JE VSTUP ZDARMA I DO MUZEA KONĚSPŘEŽKY (MÁNESOVA 10)


 

KOMPLETNÍ PROGRAM DNŮ EVROPSKÉHO KULTURNÍHO DĚDICTVÍ NAJDETE ZDE. PLAKÁT KE STAŽENÍ ZDE.

 

Kontaktní osoba:
Tomáš Svoboda
Datum zveřejnění:
25.8.2020

Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Dnes (Čtvrtek)

Dopoledne 9.00 - 12.00
Odpoledne 12.00 - 17.30

Zítra (Pátek)

9.00 - 12.00
12.00 - 17.30

Celá otevírací doba

Kalendář akcí

Nejbližší akce

21.11.2024

Moldávie - země mnoha Kurganů

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
23.11.2024

Jihočeské matiné - komorní koncert opery Jihočeského divadla v Jihočeském muzeu

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
29.11.2024

Vánoční hody na jihu Čech

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
 

Pobočky

Historická budova Jihočeského muzea Historická budova Jihočeského muzea Muzeum koněspřežky Muzeum koněspřežky Tvrz Žumberk u Nových Hradů Tvrz Žumberk u Nových Hradů Památník Jana Žižky z Trocnova Památník Jana Žižky z Trocnova