Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

Stálá expozice

! UPOZORNĚNÍ !

Vážení návštěvníci, dovolujeme si vás informovat, že v souvislosti se stavbou nového návštěvnického a vzdělávacího centra v areálu Památníku Jana Žižky z Trocnova, je od sezóny roku 2024 UZAVŘENA MUZEJNÍ BUDOVA PAMÁTNÍKU. Budujeme pro vás kulturní zázemí s novou expozicí, přednáškovým a edukačním sálem. Předpokládané otevření: 1. 4. 2026.

Provoz Archeoskanzenu Trocnov je BEZ OMEZENÍ - více informací zde.


ARCHIVNÍ INFORMACE O EXPOZICI

Expozice návštěvníkům nabízí nový historický pohled na Jana Žižku, kterému válečnický um zajistil jedinečné místo v galerii největších světových vojevůdců. Výstava zahrnuje i nejnovější výsledky domácího i zahraničního bádání. Součástí trocnovského areálu je také venkovní naučná stezka mapující významné milníky husitství, která je veřejnosti volně přístupná celoročně.       

Stálá expozice zahrnuje celkem pět místností s šesti informačními kiosky s edukativními programy a interaktivními hrami vztahujícími se k danému období. Návštěvníci se postupně seznámí se slavným vojevůdcem, husitstvím i rozvíjením žižkovské tradice v Trocnově.

První místnost je věnována Janu Žižkovi a jeho trocnovskému rodišti. Na první pohled jistě zaujme velká kamenná křtitelnice z kostela sv. Martina ve Střížově, kde byl malý Jan podle místního podání pokřtěn. V rámci expozice byl na základě archeologických výzkumů vypracován také malý model trocnovského dvorce, který přibližuje podobu obydlí mladého Žižky. K vidění je zde i mnoho dobových předmětů, ať už se jedná o středověké zemědělské nástroje či různé nádoby běžně užívané i na Trocnově, mince z doby vlády Václava IV. apod.

Expozice pokračuje interaktivní částí, ve které může návštěvník zhlédnout sekvenci z filmu Jan Žižka od Otakara Vávry z roku 1955, složit si klasické či interaktivní puzzle, nebo si zahrát na historika a zkoumat písemné listiny.

Ve třetí části expozice se blíže seznámíte s vojenskou taktikou husitů, jejich výstrojí i výzbrojí. Z nejznámějších zbraní zde mohou návštěvníci vidět např. sudlici, různé druhy palcátů a bijáků, řemdich, bojový cep či hákovnici. Zajímavý je jistě i model obléhací zbraně, tzv. trebuchetu, jehož využití ukazuje i názorné video na interaktivním panelu. Další videa představují např. kování hlavně k husitské píšťale či hrotu šípu. Mezi nejzajímavější exponáty patří určitě rekonstrukce tzv. Čáslavské kalvy (svrchní část lebky), která je řadou expertů považována za pravděpodobný kosterní ostatek Jana Žižky. Virtuálně restaurovaná kalva byla pro účely expozice vytištěna na 3D tiskárně. Kromě Čáslavské kalvy je v expozici umístěna také skutečná lebka muže prostřelená šípem z kuše. Tento muž zřejmě zahynul při bojích o královehradecký městský hrad, který v létě 1423 Žižka obléhal. Místnost dále doplňují listiny, dobové kachle či archeologické nálezy z hradu Sion. Malí návštěvníci pak určitě ocení miniaturní model husitské bitvy i s Janem Žižkou za využití vozové hradby.

V dětském koutku malé návštěvníky čeká řada zábavných činností a úkolů. Kromě puzzle, které si mohou nejenom složit, ale splnit k němu i vztahující se úkoly, tu jsou připraveny kvízy a pracovní listy, focení s Janem Žižkou a děti si dokonce vyzkouší kostýmy z doby husitské. I zde je možnost odpočinku při sledování filmové projekce.

Ani v závěrečné části expozice se jistě nebudete nudit. V interaktivním audiovizuálním filmu budete moci sami ovlivnit, jak příběh dopadne a v rámci animované procházky českou historií se děti v doprovodu českého lva a bedlivého oka busty Jana Žižky dozví více o Janu Husovi a o tom, co předcházelo husitské revoluci. Jan Žižka je v této části expozice zpodobněn i v několika krásně zdobených loutkách, vycházkových holích, medailích, sošce, bankovkách či pohledech. Vystaveno je také několik publikací o Žižkovi a husitské tematice.


Jak šel čas

2015    

 - Celá nová expozice.


2016    

 - Válečný kůň – model 1:1. (Válečný kůň je novým exponátem v Památníku Jana Žižky z Trocnova - viz. odkaz: http://www.rozhlas.cz/cb/zpravodajstvi/_zprava/valecny-kun-je-novym-exponatem-v-pamatniku-jana-zizky-z-trocnova--1630806)

2017    

 - Model husitské bitvy od Pavla Böhma, Dis.

Vozová hradba, základní taktický prvek husitského válečnictví. Stabilitu umocňovalo propojení vozů houžvemi a řetězy, v mezerách mezi vozy byly umístěny palné zbraně. Posádka vozu se výškově dostala nad úroveň jízdního nepřítele. Zřejmě právě vozovou hradbu využil Žižka v bitvě na vrchu sv. Gotharda u Hořic, kde v dubnu 1423 porazil s pomocí Diviše Bořka z Miletínka ozbrojené oddíly východočeské katolické šlechty.

 - Postroj na válečného koně od Josefa Pařízka.


 - Štít s erbem raka od Jana Šauera. Jedná se o interaktivní exponát. Každý návštěvník si ho může vzít do rukou a vyzkoušet.

2018    

 - Loutka Jana Žižky z Trocnova od Františka Finka z Ledenic.
 - Loutka Jana Husa od Františka Finka z Ledenic.
 - Loutkář a řezbář František Fink pochází z významného loutkářského rodu Finků. Svou dílnu má v Ledenicích u Českých Budějovic. Zájemci si mohou jeho výtvory prohlédnout v soukromém Muzeu loutek na ledenickém náměstí. Součástí muzea je malá scéna, na které autor po dohodě či na základě vlastního uvážení uvádí loutková představení. František Fink si váží tradice a ctí klasiky českého loutkářství.

2019

- Expozice doplněna o nové exponáty - zbraně z doby husitské získané od Muzea v Kutné Hoře. Na výrobě exponátů se podílel Boris Buňka, od kterého bylo deset replik historických zbraní zakoupeno pro výstavní potřeby. Pan Boris Buňka, autor expozice o husitství v soukromém kutnohorském muzeu, se pokusil i o novodobý portrét husitského hejtmana, který mohou návštěvníci spatřit v kinosálu Památníku Jana Žižky v Trocnově.

Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Dnes (Sobota)

Dopoledne 9.00 - 12.00
Odpoledne 13.00 - 17.00

Zítra (Neděle)

9.00 - 12.00
13.00 - 17.00

Celá otevírací doba

Jak se k nám dostanete?

Kalendář akcí

Nejbližší akce

30.1.2025

Viděno rukama - práce nevidomých umělců z hmatového atelieru Mathilda

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
7.2.2025

Orchideje a jejich tropičtí sousedé

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
 

Pobočky

Historická budova Jihočeského muzea Historická budova Jihočeského muzea Muzeum koněspřežky Muzeum koněspřežky Tvrz Žumberk u Nových Hradů Tvrz Žumberk u Nových Hradů Památník Jana Žižky z Trocnova Památník Jana Žižky z Trocnova