2014
Usnesením č. 1213/2014/RK-50 Rada Jihočeského kraje schválila jako první zápis nemateriálního statku Mečová koleda v jihočeském regionu do Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury Jihočeského kraje
Taneční projev spojený s obřadní a zvykovou tradicí tvoří zvláštní skupinu jihočeských tanců. Z mužských tanečních masopustních projevů jihočeské oblasti-vycházejících ze středověkých cechovních tanečních forem - kromě obřadních kol stojí za pozornost tzv. mečová či šavlová koleda, v níž se zachovaly pozůstatky tzv. švertanců – mečových tanců.
„Švertance" dokumentované u německého etnika zejména na Českokrumlovsku (Kaplicko, okolí Rožmberka….)
a v etnicky smíšených lokalitách měly některé prvky společné s charakteristickou formou obchůzek masopustní koledy
v českých vesnicích Trhovosvinenska a užšího Doudlebska. Úzké soužití obou etnik se odráželo i vzájemným přizpůsobováním obou forem. Prováděli ho čeští obyvatelé společně s Němci a postupem času se rozšířil do celého Doudlebska..
Tanec v lendlerovém rytmu spočíval v řetězově spojených figurách tvořících dekorativní pózy a vrcholil v postavení hlavního tanečníka na zkřížených mečích.
V současné době je mečová koleda zachována v jihočeském regionu pouze ve dvou podobách : v tradiční masopustní obchůzce v Nakolicích-Vyšném na Novohradsku a v prezentaci Jihočeského souboru písní
a tanců Úsvit v Českých Budějovicích.
25.11.2015
Pobočky
- Historická budova Jihočeského muzea
- Muzeum koněspřežky
- Tvrz Žumberk u Nových Hradů
- Památník Jana Žižky z Trocnova