Historie časopisu
Jihočeský sborník historický je nejstarší vědecký odborný historický časopis vycházející v jižních Čechách. Začal vycházet již v roce 1928 jako čtvrtletník a jeho vydavatelem byla Jihočeská společnost pro zachování husitských památek v Táboře. Od roku 1941 až do konce druhé světové války bylo vydávání úředně přerušeno. V roce 1953 převzala Jihočeský sborník historický Okresní osvětová beseda v Táboře. Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích se stalo vydavatelem v roce 1955. Jihočeský sborník historický si drží stabilně vysokou odbornou úroveň, je vysoce hodnocen našimi i zahraničními odborníky. Od roku 1994 vychází jednou ročně v rozšířeném rozsahu.
Struktura JSH:
Studie
Materiály
Recenze
Anotace
Zprávy
Průměrný počet stran JSH je v posledních letech cca 400, z toho jsou přibližně tři čtvrtiny věnovány vědeckým statím, zbytek pak recenzím, anotacím a zprávám a jiným nerecenzovaným sdělením (jubilea, úmrtí apod.).
Pravidelným odběratelem sborníku jsou odborné instituce v jižních Čechách, České republice, Rakousku a Německu (knihovny, ústavy AV ČR, univerzity, ústavy památkové péče apod.), dále pak i některé střední školy.
JSH má i odběratele z řad fyzických osob – profesionálních historiků, stejně tak i zájemců o historii z řad veřejnosti.
JSH je rovněž předmětem národní i mezinárodní oborové výměny publikací.
Žádosti o výměnu vyřizuje knihovna Jihočeského muzea.
Pobočky
- Historická budova Jihočeského muzea
- Muzeum koněspřežky
- Tvrz Žumberk u Nových Hradů
- Památník Jana Žižky z Trocnova