Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

Odborná exkurze muzejních pracovníků do východních Čech

Exkurze

20. - 21. 9. 2022 se pracovníci našeho muzea vydali na odbornou exkurzi směrem do východních Čech. Během nabitého programu jsme poznávali expozice a pracoviště muzeí v Pardubicích a Hradci Králové. Je přece dobré vidět, „jak to dělají jinde“…

První den naší exkurze jsme navštívili nádvoří a prostory Pardubického zámku, kde sídlí Východočeské muzeum. Prohlédli jsme si Rytířské sály i „poklad století“ v expozici Peníze si do hrobu nevezmeš. Uchvátila nás unikátní přehlídka moderního skla v expozici S.K.L.E.M., Svět krásy, lehkosti, elegance, magie podle Iva Křena. Někteří odvážlivci prozkoumali také místní Kryt civilní obrany.  

V Pardubicích jsme si nenechali ujít návštěvu Institutu Paměti národa, neziskové organizace Post Bellum, kde jsme vyzkoušeli interaktivní výstavu Za Československo. Pomocí tabletů a interaktivních obrazovek jsme sledovali příběhy pamětníků druhé světové války, plnili úkoly a nechali se unášet dobovou atmosférou. Tato výstava nám ukázala, jak lze v netradičních prostorách, zajímavým a interaktivním způsobem, kvalitně ztvárnit dané téma.

Druhý den naší exkurze se odehrál v Hradci Králové, kde jsme v nově zrekonstruovaném objektu Gayerových kasáren kolegům z Muzea východních Čech doslova vstoupili do depozitářů a konzervátorských a restaurátorských dílen.

Závěr naší cesty nás dovedl do Muzea války 1866 v Chlumu u Hradce Králové. Zde jsme měli možnost shlédnout výzbroj a výstroj vojáků a dozvědět se blíže o průběhu této slavné bitvy. Navštívili jsme areál bojiště s monumentálním pomníkem Baterie mrtvých a nedaleké ossarium. Ti, co se nebojí výšek, vylezli dokonce na místní rozhlednu, kde si za výkladu průvodce udělali jasnější představu o místním terénu a strategii jednotlivých vojsk této největší bitvy prusko-rakouské války na českém území.

A co jsme si z naší exkurze odnesli? Nespočet dojmů a pocitů, plno inspirace pro naši práci a vědomí, že ve východních Čechách lze stále něco nového objevovat.

Děkujeme tímto zároveň všem spřáteleným organizacím, které byly ochotny se nám věnovat a provést nás svými expozicemi a výstavami. Zvláště panu řediteli Mgr. Tomáši Libánkovi a kurátorovi PhDr. Janu Ivanegovi, Ph.D. z Východočeského muzea v Pardubicích. Též paní Janě Tiché, která nás bezpečně provedla zákoutími Krytu civilní obrany. Mgr. Michalovi Burešovi, řediteli Paměti národa pro Východní Čechy za podnětnou besedu. Rovněž zaměstnancům Muzea východních Čech v Hradci Králové, kteří nám dovolili nahlédnout do svých dílen a depozitářů (Mgr. Radek Bláha, PhDr. Markéta Pražáková, Bc. Tereza Tejklová). Děkujeme také za poutavý výklad vedoucího oddělení Muzea války 1866 Mgr. Jana Hrubeckého, který nám v bezpečí muzejní expozice umožnil vstoupit do bitvy u Hradce Králové.

Text a foto: Simona Foltýnová a Lukáš Pelikán

Kontaktní osoba:
Tomáš Svoboda
sekce:
Aktuálně
Datum zveřejnění:
30.9.2022

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Dnes (Čtvrtek)

Dopoledne 9.00 - 12.00
Odpoledne 12.00 - 17.30

Zítra (Pátek)

9.00 - 12.00
12.00 - 17.30

Celá otevírací doba

Kalendář akcí

Nejbližší akce

21.11.2024

Moldávie - země mnoha Kurganů

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
23.11.2024

Jihočeské matiné - komorní koncert opery Jihočeského divadla v Jihočeském muzeu

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
29.11.2024

Vánoční hody na jihu Čech

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
 

Pobočky

Historická budova Jihočeského muzea Historická budova Jihočeského muzea Muzeum koněspřežky Muzeum koněspřežky Tvrz Žumberk u Nových Hradů Tvrz Žumberk u Nových Hradů Památník Jana Žižky z Trocnova Památník Jana Žižky z Trocnova