Muzeum a péče o tradiční lidovou kulturu (výšivka rybí šupinou)
Činnosti Jihočeského muzea jsou velmi rozmanité a bezesporu mezi ně patří aktivní péče o tradiční lidovou kulturu. Objevte např. kouzlo techniky výšivky rybí šupinou, která bude příští rok zapsána do Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury Jihočeského kraje.
Vitrínu s ukázkami této techniky najdete ve 2. patře hl. budovy muzea, která je součástí stálé expozice.
I když dnes žijeme úplně jinak než dříve, prvky tradiční kultury, které vycházely ze zemědělského způsobu života a náboženství, přetrvávají i v současnosti. Zvyky a obyčeje s nimi spjaté nabývají nových forem a obsahu. Zanikají nebo již zanikla mnohá řemesla a praktické dovednosti, jiná jsou oživována jednotlivci a skupinami nadšenců. Tyto proměny zkoumá a sleduje Regionální odborné pracoviště pro lidovou kulturu při Jihočeském muzeu.
Výšivka rybí šupinou je stará technika zdobení látek, která se používala na konci 19. století v národopisné oblasti Blat, především na Třeboňsku. Nezrodila se v jihočeském prostředí, ale přišla k nám pravděpodobně z Itálie nebo Německa, někdy v první polovině 19. století. Původně se šupinami zdobily oděvy a módní doplňky vyšších vrstev, třeba hedvábné sáčky, kabelky, které nosily bohaté dámy.
Není náhodou, že tato zdobná technika pronikla do lidového prostředí právě v oblasti jihočeských Blat, v kraji četných rybníků. Ryby tvořily součást zdejšího jídelníčku a šupin tak býval dostatek. Na zástěrách a šňerovačkách blatských krojů s úspěchem nahrazovaly často finančně nedostupné korálky nebo flitry, ale používaly se i jinde (např. textilní kraslice, betlémy, polštáře, obrázky nebo panenky).
Téma přibližuje v magazínu Vltavín Českého rozhlasu České Budějovice etnograf Jihočeského muzea Jan Šimánek.
Pobočky
- Historická budova Jihočeského muzea
- Muzeum koněspřežky
- Tvrz Žumberk u Nových Hradů
- Památník Jana Žižky z Trocnova