Hmyzí tváře
od: 13.12.2024
do: 31.8.2025
Místo konání:
Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
Nenechte si ujít unikátní výstavu detailních snímků hlav hmyzu, které nafotili vědci z Biologického centra Akademie věd ČR pomocí nejmodernějších elektronových a optických mikroskopů v České republice.
Výstava vás povede cestou od zástupců evolučně nejstarších skupin hmyzu, jejichž předci žili už v prvohorách, až po ty vývojově nejmladší. Prostřednictvím úchvatných fotografií můžete nahlédnout do tajů hmyzího mikrosvěta. Výstava nejen oslavuje nesmírnou rozmanitost a estetickou jedinečnost hmyzu, ale také upozorňuje na jeho zásadní roli v ekosystémech a nutnost jeho ochrany.
Hmyz patří k nejstarším suchozemským organismům a je nejpočetnější a nejrozmanitější skupinou živočichů. Odhaduje se, že na světě žije kolem 5 milionů hmyzích druhů a odhaduje se, že popsaných je asi jen pětina z nich. Studium hmyzu nám umožňuje pochopit biologickou rozmanitost stejně jako klíčové ekologické procesy, zároveň nám poskytuje cenný vhled do historie života na Zemi. Hmyz také inspiroval nespočet objevů a inovací v mnoha oblastech, včetně zemědělství, lékařství, techniky, robotiky či materiálů.
V posledních desetiletích hmyz dramaticky ubývá kvůli ztrátě přirozených biotopů, používání pesticidů, změně klimatu a znečištění životního prostředí. Tento úbytek ohrožuje nejen hmyzí populace, ale i rostliny a další živočichy, kteří na nich závisejí. Ochrana hmyzu je proto nezbytná pro udržení zdraví ekosystémů, které jsou nepostradatelné i pro lidskou společnost a její budoucnost.
Přijďte s námi prozkoumat hmyzí říši, jež nás obklopuje a kterou běžně přehlížíme. Nechte se přenést do mikroskopického světa, kde se každá tvář hmyzu stává oknem do tajemství přírody.
Pobočky
- Historická budova Jihočeského muzea
- Muzeum koněspřežky
- Tvrz Žumberk u Nových Hradů
- Památník Jana Žižky z Trocnova