Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

Pavel Sarauer

Dřevo v životě Šumavanů hrálo důležitou roli: je tedy pochopitelné, že sloužilo k výrobě předmětů pro život nezbytných ( koryta, šindele, dřeváky…), ale v čase dlouhých zimních večerů i k zhotovování předmětů zvykoslovných majících nejen dekorativní charakter, ale i svou funkci duchovní.

K milému pozůstatku šumavských tradic lidových výtvarníků i dnes již zapomenutého života právem tato štípaná holubička z 1 či 2 kusů dřeva zpevněná proplétanou nití patří.

Jako „obraz Ducha svatého“ volně zavěšená nad stolem nebo do oken přinášela domácnosti štěstí, naději a ochranu domu i jeho obyvatel před vším zlým; bývala často zavěšena i nad plotnou jako zabezpečení jistoty živobytí či ko-lébkou - vyrobenou většinou také ze „svatého dřeva“ lipového - coby ochrana dítěte (a také aby dítě nešilhalo).

O letnicích se holubičky zavěšovaly na lipové proutky (v lidové tradici lípa symbolizuje ochranu, pomoc a lásku) v domácnostech (aby měl Duch svatý na co usednout). Dnes jsou osobitým tradice reprezentujícím dárkem i dekorací vánočního stromku.

Dřevěné holubičky jsou odrazem autentického lidového umění. Jako symbol svatého Ducha měly ochrannou moc před ďáblem i zlými duchy a zároveň zabezpečovaly soudržnost rodiny. Patřily k Šumavě z české i bavorské strany. Vedle Heilige-Geist-Taube (holubička sv. Ducha) bylo u německých obyvatel Šumavy a je v Bavorsku dodnes oblíbeno holubičky sestavovat do skleněných koulí ( Die Heilige-Geist-Kugel.).

Pavel Sarauer patří k několika málo řemeslníkům České republiky, kteří se výrobou těchto půvabných lidových dokladů zabývají a kteří je reprezentují doma i v zahraničí.  Pokračuje tak již ve čtvrté generaci v rodové tradici a jeho štípané holubičky lze najít po celém světě. Roku 1996 si nechal zaregistrovat svou „Šumavskou holubičku“ mezinárodní ochrannou známkou.

Autor patří již řadu let ke stabilnímu týmu lidových tvůrců doprovázejících akce nejen Jihočeského muzea, zúčast-ňuje se pravidelně profilových i vánočních výstav v celé republice i je doprovázejících praktických demonstrací.

Reprezentuje lidovou kulturu jihočeské oblasti na prezentačních akcích mimo region a v zahraničí ( Německo, Rakousko, Francie ...). Své umění prezentuje i v České televizi (Toulavá kamera…), rozhlasových pořadech 

i v propagačních formátech lidové kultury regionu.

Jeho práce jsou nejen krásnou dekorací mnoha domácností doma i v cizině, ale i součástí soukromých sbírek a sbírkových muzejních fondů.

 

 

 

VÍCE:     www.holubicka.com

              www.jihoceskaremesla.cz

Česká televize: Toulavá kamera (16. prosince 2007 )

Biosférická rezervace Šumava – Dobrá adresa pro život ( Regionální rozvojová agentura Šumava, 2015 )

Český rozhlas České Budějovice Pořad Seznamte se - reportáž o výrobě holubiček

Mgr. Pavel Frencl: Jáma ( SDH Jáma, 2007, str. 58 )

Národní park Šumava ( Správa regionální rozvojové agentury Šumava, 2015, str. 96 )

Holubicka-1.jpg

Holubicka-1.jpg

Holubicka-5.jpg

Holubicka-5.jpg

Holubicka-6.jpg

Holubicka-6.jpg

JcM-1.JPG

JcM-1.JPG

Sarauer-Pavel-1.jpg

Sarauer-Pavel-1.jpg


Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Dnes (Sobota)

Dopoledne 9.00 - 12.00
Odpoledne 12.00 - 17.30

Zítra (Neděle)

9.00 - 12.00
12.00 - 17.30

Celá otevírací doba

Kalendář akcí

Nejbližší akce

30.1.2025

Viděno rukama - práce nevidomých umělců z hmatového atelieru Mathilda

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
7.2.2025

Orchideje a jejich tropičtí sousedé

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
 

Pobočky

Historická budova Jihočeského muzea Historická budova Jihočeského muzea Muzeum koněspřežky Muzeum koněspřežky Tvrz Žumberk u Nových Hradů Tvrz Žumberk u Nových Hradů Památník Jana Žižky z Trocnova Památník Jana Žižky z Trocnova