Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

Pavel Rouha

Pavel Rouha, soukromý zemědělec z Velešína, se rozhodl vyrobit si svůj betlém trochu větší, ze dřeva a dalších přírodních materiálů. Není vyučeným řezbářem, tvořil po nocích a ve volných chvílích.

A inspiroval se nejen klasickou podobou jesliček, ale i ve svém okolí. Mezi 17cm vysokými postavičkami z lipového dřeva, se tak dají rozpoznat slavní rodáci i celá řada současných obyvatel; a nejen odtud, zkrátka ti, kteří zásadním zasáhli do života autora. Jejich prostřednictvím jsou zde zobrazena různá řemesla, tradiční momenty ze života a charakteristické doklady jihočeské architektury zasazené do jihočeské krajiny.
Betlém je až do Tří králů vystaven ve sklepních prostorách bývalé velešínské fary na ploše cca 30m² a dnes má kolem 170 vyřezávaných postaviček. Přes to, že se nejedná o klasickou pohyblivou formu, je betlém Pavla Rouhy plný pohybu. Je to krásný živý konglomerát starého i současného života se vším všudy. Kromě klasické svaté rodiny a tří králů zde lze vidět např. osvětlenou roubenku s hospodyní stloukající máslo
a s přadlenou při práci i repliku papírny z druhé poloviny 18. století,  proslulou lenorskou pec, trať legendární koněspřežky či místní kostel, neúnavně bušící hamr, buditele Kamarýta,  vášnivého místního nimroda Karla Papíra, tesaře při práci ( že by firma Šnajdr z Komařic ? ), žně i s bachlicí, havíře dobývající uhlí, na kruhu točícího hrnčíře, kováře a koláře nad ráfkem kola, šumavské skláře s dobovými píšťalami, vinaře i hasiče právě zápasících s ohněm. Nechybí ani regenschori Marie Pešková, nestor prácheňských dudáků Josef Režný a dokonce ani sám autor, jak jej známe věčně usměvavého třeba z hoslovického mlýna při akcích strakonického Muzea středního Pootaví dokonce i při jeho „vedlejšáku“ - pletení košíků.
Záměrem autora je postavit betlém z různorodého materiálu, od dřevěného lešení, plastu po přírodní materiály: mech, nejrůznější dřeviny … a zasadit  ho do krajiny každý rok jinak a neustále doplňovat  plejádu „lipových aktérů“ o nové a nové. Stručně se dá říci, že co Vánoce, to jiný Rouhův betlém. „Ani nespím z pomyšlení, že by někdo přišel a řekl: Tohle jsme viděli už vloni," zdůvodňuje své počínání Pavel Rouha. Unikátní velešínský betlém je vysoko hodnocen i etnografickými odborníky.
„Trochu mi pan Rouha připomíná mistra Krýzu, ale o pár set let mladšího,“ přirovnává etnografka Alexandra Zvonařová z Jindřichohradeckého muzea (které se již léta na betlemářské tradice soustřeďuje),  velešínského řezbáře k Tomáši Krýzovi, jindřichohradeckému měšťanu a punčochářskému mistrovi, autorovi slavných Krýzových jesliček. Z betlemářského i etnografického hlediska je podle ní velešínský betlém velmi zajímavý. „I proto, že jako jeden z mála betlémů nevzniká pro peníze, ale z určitých tradic a přesvědčení autora. A to, že jde o betlém s velešínskými postavičkami a hlavně s tradičními řemesly, která budou tímto zachována i pro další generace, je zvláště důležité.“.

 

1.jpg

1.jpg

2.jpg

2.jpg

3.JPG

3.JPG

4.JPG

4.JPG

5.JPG

5.JPG

6.JPG

6.JPG

7.JPG

7.JPG


Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Dnes (Čtvrtek)

Dopoledne 9.00 - 12.00
Odpoledne 12.00 - 17.30

Zítra (Pátek)

9.00 - 12.00
12.00 - 17.30

Celá otevírací doba

Kalendář akcí

Nejbližší akce

21.11.2024

Moldávie - země mnoha Kurganů

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
23.11.2024

Jihočeské matiné - komorní koncert opery Jihočeského divadla v Jihočeském muzeu

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
29.11.2024

Vánoční hody na jihu Čech

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
 

Pobočky

Historická budova Jihočeského muzea Historická budova Jihočeského muzea Muzeum koněspřežky Muzeum koněspřežky Tvrz Žumberk u Nových Hradů Tvrz Žumberk u Nových Hradů Památník Jana Žižky z Trocnova Památník Jana Žižky z Trocnova