Miroslav Pelikán
Známý český perníkář a cukrář, řezbář, sběratel, publicista a pamětník.
Byl naprostou jedničkou a autoritou v české cukrařině, Mistr perníku a znalec perníkářské historie. Napsal mnoho studií o jeho zdobení, popsal jeho jednotlivé druhy, odhalil dnes již zapomenuté technologické postupy jeho výroby. Stal se i kompetentním poradcem v oblasti poznávání lidového pečiva. I jeho zásluhou dnes máme konkrétní představu o „ drůbežce, římovských hadech a podkovách, dačickém perníku, husích hovínkách, kájovské rybě “… Nezapomenutelné jsou jeho mistrně zdobené hnětýnky, drobné cukroví, dorty a další cukrářské výrobky, kterým se věnoval ve svých publikacích ( vyd. DONA České Budějovice ).
Jako správný perníkář byl i skvělý řezbář. Dovedl si vyřezat nejen formy na pečení, ale byl i autorem mnoha krásných betlémů. Jeden z nich je právem součástí betlémářské sbírky Muzea Jindřichohradecka.
Miroslav Pelikán byl dlouholetým spolupracovníkem Jihočeského muzea v Českých Budějovicích a mj. i aktivním členem jeho Národopisného sdružení. Nelze ani spočítat, kolik zájemců se díky němu naučilo základům pečení a zdobení perníku a u kolika lidí vyvolal zájem o tento lidový „kumšt“. Právě českobudějovickému muzeu věnoval v roce 2012 své jedinečné rukopisy knih a sbírku cukrářských a perníkářských pomůcek.
Národopisné sdružení vydalo roku 2013 již padesátý sedmý Sborníček prací členů NS s názvem Sladké i nesladké vzpomínky, které představují Miroslava Pelikána tak, jak jej většina jeho přátel a kolegů znala: nejen jako odborníka, nesmlouvavého perfekcionistu ve svém oboru, ale i jako nesmírně milého, pokorného a obětavého člověka držícího se po celý život masarykovských životních zásad - pracovitost, čestnost a slušnost. Jednotlivá vzpomínková ohlédnutí přibližují dávno zapomenutý českobudějovický svět cukrářů a osobnosti i prostředí cukrářských dílen, kterým totalitní doba nepřinesla nic dobrého. I zde je třeba poklonit se celoživotní snaze Miroslava Pelikána o zachování slavné české cukrářské tradice v historicko-společenském kontextu.
Tento vynikající cukrář a perníkář byl v roce 2006 jako první Čech oceněn nejvyšším cukrářským vyznamenáním: mezinárodním Řádem svatého Ambrože a roku 2017 ( bohužel již in memoriam ) Cenou hejtmanky Jihočeského kraje.
Pobočky
- Historická budova Jihočeského muzea
- Muzeum koněspřežky
- Tvrz Žumberk u Nových Hradů
- Památník Jana Žižky z Trocnova