Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

Jiřina Štochlová

- dlouholetá vedoucí dětských folklórních souborů

Jiřina Štochlová se narodila v roce 1931 v městě Chust na tehdejší Podkarpatské Rusi v čes­ké rodině. Celý život pak působila jako učitelka základní školy, prvního nebo druhého stupně. Vedle učitelské profese se věnovala dětem i ve svém volném čase. Její jméno je především spojeno s vedením dětských folklórních souborů. Už v roce 1955 začala vyučovat taneční kroužek při základní škole Baarova, pro který se postupně vžil název Bárováček. Ten se původně zaměřoval především na nácvik ruských písní a tanců, ovšem postupně převládla inspirace folklórem jihočeského původu. Jiřina Štochlová totiž sama působila od počátku šedesátých let v souboru Úsvit jako zpěvačka a tanečnice. Právě zde získávala znalosti jihočeských písní a tanců od tehdejší vedoucí souboru etnografky Zory Soukupové. Paní Štochlová psala a secvičovala pro soubor Bárováček vlastní choreografická pásma, šila a vyšívala oblečení dětských tanečníků. Kromě hudebního a tanečního nadání jí bylo dáno do vínku i výtvarné cítění, kterého dokázala využít v rámci vystoupení svého souboru. Za podpory tehdejšího ředitele školy pana Buřiče vešla „Baarovka“ v obecnou známost jako škola propojená s dětským folklórem.  

Jiřina Štochlová 

Když v roce 1988 odešla Jiřina Štochlová do důchodu, její nadšení pro folklór nepolevilo, ba naopak. Pracovnice kulturního střediska Marie Oberpfalcerová ji tehdy požádala, aby vedla dětský dorost souboru Furiant, protože měla již třicetiletou zkušenost s vedením souboru Bárováček. Z dětského dorostu pak postupně vznikl samostatný soubor Malý Furiant. Pod uměleckým vedením Jiřiny Štochlové se souboru podařilo získat úspěch a šířit dobré jméno kraje doma i v zahraničí. Malý Furiant navázal spolupráci s francouzským souborem Cercle Celtique Armor Argoat. Za propagací jihočeské lidové kultury a dalším poznáním vyjel Malý Furiant několikrát do Francie, vycestoval i do Německa, Rakouska, Polska, Švýcarska a Lotyšska. V roce 2016 předala vedení souboru jednomu ze svých nejnadanějších žáků Josefu Kadubcovi. V téže době zároveň dojížděla Jiřina Štochlová po dobu deseti let do Trhových Svinů, aby vedla dětský kroužek pro nejmenší Vonička, který fungoval při tamní mateřské škole.

Za více než šedesát let působení v dětských folklórních souborech jí prošly rukama stovky děvčat a chlapců z Českých Budějovic a okolí. Svou dlouholetou soustavnou obětavou prací se Jiřině Štochlové podařilo získat pro folklór děti a mládež, a tak předávat radost z jihočeských lidových písní a tanců dalším generacím.

Jiřina Štochllová

Jiřina Štochllová

Předání ceny hejtmana ve Vacově v roce 2024

Jiřina Štochllová

Jiřina Štochllová

Jiřina Štochlová

Jiřina Štochlová

Jiřina Štochlová uprostřed

Jiřina Štochlová uprostřed


Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Dnes (Sobota)

Dopoledne 9.00 - 12.00
Odpoledne 12.00 - 17.30

Zítra (Neděle)

9.00 - 12.00
12.00 - 17.30

Celá otevírací doba

Kalendář akcí

Nejbližší akce

30.1.2025

Viděno rukama - práce nevidomých umělců z hmatového atelieru Mathilda

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
7.2.2025

Orchideje a jejich tropičtí sousedé

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
 

Pobočky

Historická budova Jihočeského muzea Historická budova Jihočeského muzea Muzeum koněspřežky Muzeum koněspřežky Tvrz Žumberk u Nových Hradů Tvrz Žumberk u Nových Hradů Památník Jana Žižky z Trocnova Památník Jana Žižky z Trocnova