Ivana Stará
Rodačka z Loun, absolventka litoměřické Střední pedagogické školy zaměřující se na pedagogiku mateřských škol
a - po svém provdání se do Českých Budějovic roku 1975 dlouholetá učitelka v mateřské škole v Úsilném, se dlouhá léta zabývá vším, co souvisí s lidovými výtvarnými tradicemi.
I zde se odrazila její citlivost pro specifiku materiálu i pedagogická zkušenost ( i coby matky 3 dětí ): přes 8 let pracovala jako lektorka jihočeských lidových tradic českobudějovického Pedagogického centra a dodnes se v rámci muzejních předváděcích akcí i workoshopů pořádaných Statutárním Městem České Budějovice obětavě věnuje dětským i dospělým zájemcům.
Autorka patří již řadu let ke stabilnímu týmu lidových tvůrců doprovázejících akce nejen Jihočeského muzea, zúčastňuje pravidelně profilových i vánočních výstav v celé republice i je doprovázejících tvůrčích dílen.
Reprezentuje lidovou kulturu jihočeského regionu na prezentačních akcích mimo region ( skanzeny v Kouřimi a Na Veselém kopci, zde byla i autorkou tematické výstavy „ Není buchta jako buchta“… ) a v zahraničí ( Německo, Rakousko, Itálie, Francie…). .
Její výrobky jsou nejen krásnou dekorací mnoha domácností, ale i součástí soukromých sbírek a sbírkového fondu Jihočeského muzea, Regionálního muzea v Českém Krumlově, Muzea Jindřichohradecka a mnoha dalších.
V jejím repertoáru lze najít tradiční zvykoslovné předměty, kouzelné figurky ze šustí, dekorace z dřevěných hoblinek i slámy, nádherné - pro jihočeskou oblast typické – precizně provedené batikované kraslice, tzv. straky, i vizovické a obřadní pečivo. A tradiční zvykoslovné kynuté, takzvané z volné ruky či jen krátce „kynuťáky“, pochopitelně nechybí.
Po ukončení své profesní činnosti roku 2005 „ si splnila svůj sen a začala se věnovat naplno jihočeské lidové kultuře“. Stala se i profesionální, jak se dříve uvádělo a jak sama se smíchem říká „ pekařkou pečiva kumštovného“.
I v této oblasti její činnosti, při tvorbě dekorativního lidového pečiva z kynutého těsta, jsme svědky citlivého skloubení poučení se z tradice s vlastním uměleckým citem i zručností a povýšení běžného řemesla na umění.
Profesionální přístup Ivany Staré se projevuje i ve vstřícnosti spolupráce v rámci edukačních akcí, kdy podle zadaných podkladů pečlivě ztvárnila repliky – mnohdy už zapomenutých a ne zcela běžných tvarů - lidového pečiva a jeho – pro mnohé již velmi skryté - symboliky.
S tvůrkyní byly natočeny krátké dokumenty pro prezentaci českobudějovického muzea a na internetovém portálu Jihočeského kraje Jihočeská řemesla ( www.jihoceskaremesla.cz ) i instruktážní záznamy technik ( kraslice, pečivo, zpracování kukuřičného šustí a smrkových hoblinek) a populárně vzdělávací programy rámci cyklu České televize Toulavá kamera ( naposledy velikonoční pořad zaměřený na lidové velikonoční pečivo z volné ruky ).
Profilový medailon Ivany Staré je oprávněně součástí i publikace Jihočeského muzea v Českých Budějovicích zaměřené na jihočeské pečivo Těstohrátky aneb Jihočeské lidové pečivo tradičně i netradičně.
Pobočky
- Historická budova Jihočeského muzea
- Muzeum koněspřežky
- Tvrz Žumberk u Nových Hradů
- Památník Jana Žižky z Trocnova