Popularizační činnost
Češi jsou Slované a nezapřou to ve svém vztahu k houbám. Rádi houby sbírají a rádi je také pojídají. Být veřejně a přitom seriózně pracujícím mykologem v Česku předpokládá neustále se vyrovnávat s touto vášní Čechů pro houby a poněkud konzumentským vztahem, který k nim zaujímají. Navíc jižní Čechy jsou na houby bohaté a houbaři to vědí…
Svou činností chceme sloužit naší veřejnosti a vzdělávat ji, ale zároveň chránit naše houby.
Své aktivity rozvíjíme zejména v těchto oblastech:
- Poskytujeme konzultace v oblasti velkých hub (makromycetů) – je možno nás kontaktovat na priroda@muzeumcb.cz
- V měsících květen – listopad vedeme poradnu pro houbaře (každé pracovní pondělí od 14,30 do 16,30 hodin)
- Pořádáme tradiční podzimní výstavu hub v Jihočeském muzeu (v letech 2012 a 2013, v době generální rekonstrukce historické budovy muzea, se uskutečnila na českobudějovickém Výstavišti)
- Spolupořádáme a/nebo odborně garantujeme další výstavy hub v regionu (tradičně v Botanické zahradě VOŠ a SZeŠ v Táboře, v Blatském muzeu v Soběslavi, na Gymnáziu v Českém Krumlově, od roku 2013 také v KIC Trhové Sviny)
- Pořádáme a odborně garantujeme přednášky s tématikou velkých hub v rámci programu Mykologického klubu Jihočeského muzea
- Pořádáme přírodovědné vycházky zaměřené na poznávání regionální mykoflóry
- Na požádání a po vzájemné dohodě poskytujeme odbornou garanci v oboru mykologie velkých hub pro různé akce pořádané nejrůznějšími subjekty (školami, ekologickými sdruženími, kluby seniorů atd.)
- Autorsky i recenzně se podílíme na vydávání populárně-naučných a vlastivědných publikací
Pobočky
- Historická budova Jihočeského muzea
- Muzeum koněspřežky
- Tvrz Žumberk u Nových Hradů
- Památník Jana Žižky z Trocnova