Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

Jihočeské betlémářství

aktuálně

Rada Jihočeského kraje na svém zasedání dne 20. 6. 2024 schválila zápis nemateriálního statku „Jihočeské betlémářství“ na Seznam nemateriálních tradičních statků lidové kultury Jihočeského kraje.

Fenomén jihočeského betlemářství, které se objevuje v jižních Čechách nejpozději v polovině 16. století, je unikátním dokladem tradiční lidové kultury i tradiční rukodělné výroby. Tento statek je stále živý a je praktikován na celém území jižních Čech. Zvyk stavět si na Vánoce betlémy je po staletí přenášen z generace na generaci. V době, kdy se duchovní kultuře příliš nepřálo, byl betlém jednou z možností tichého protestu proti totalitnímu režimu. Také dovednost výroby betlémů se často dědila z generace na generaci. Často to byl jeden z mála způsobů jak při tvorbě a stavění betlémů uniknout do světa duchovna a zachovat si své křesťanské vyznání, které bylo v době totality stíháno.

Statek je součástí nehmotného kulturního dědictví. Většina populace má betlém za duchovní symbol Vánoc, který je nejenom křesťanským symbolem, ale také symbolem míru a nového života. Je zároveň dokladem tradiční lidové tvořivosti, která se projevuje zejména na různorodosti ztvárnění betlémské myšlenky, ale i v nepřeberném množství materiálu, který se pro výrobu betlémů používá. 

Statek je autentický a vysoce reprezentativní vzhledem k jiným krajům České republiky. Jeho ojedinělost spočívá v množství dochovaných historických betlémů, jimž vévodí největší pohyblivý betlém na světě, Krýzovy jesličky, díky nimž se rozvinula také tvorba dalších betlémů v minulosti i v současnosti. Především v současné době vznikající betlémy jsou unikátní ve způsobu zpracování tématu i v použitých materiálech. Jejich tvůrci se v jižních Čechách nerekrutují jenom z řad zručných řemeslníků, jak tomu bývalo v historii, ale jejich tvorbě se věnují lidé nejrůznějších profesí i různých věkových kategorií. S výsledky jejich činnosti je možné se seznámit nejenom na desítkách výstav doma i v zahraničí, ale také na odborných konferencích a seminářích a v odborných publikacích.

 

Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Dnes (Pátek)

Dopoledne 9.00 - 12.00
Odpoledne 12.00 - 17.30

Zítra (Sobota)

9.00 - 12.00
12.00 - 17.30

Celá otevírací doba

Kalendář akcí

Nejbližší akce

2.11.2024

Jihočeský kapr 2024

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
 

Pobočky

Historická budova Jihočeského muzea Historická budova Jihočeského muzea Muzeum koněspřežky Muzeum koněspřežky Tvrz Žumberk u Nových Hradů Tvrz Žumberk u Nových Hradů Památník Jana Žižky z Trocnova Památník Jana Žižky z Trocnova