Zahájení stavby Návštěvnického a vzdělávacího centra a muzejně expoziční části v Trocnově

Po rozsáhlých přípravách, v návaznosti na získání dotace z programu ITI Českobudějovicko a v souvislosti s podpisem dodavatelské smlouvy proběhlo dne 12. 4. 2024 poklepání základního kamene u příležitosti zahájení stavby nového Návštěvnického a vzdělávacího centra a muzejně expoziční části s depozitářem v areálu NKP Rodiště J. Žižky v Trocnově.

Zahájením výstavby splácíme dluh vůči generacím, které v dobách dávno minulých – s omezenými prostředky a podporou – usilovaly o zprostředkování kulturně historického dědictví tohoto mimořádně cenného areálu nejširší veřejnosti. Pevně věříme, že realizace centra navazující na nedávné otevření nového areálu Archeoskanzenu Trocnov, zachycujícího život ve středověku na přelomu 14. a 15. stol., významně přispěje k dalšímu posílení atraktivity tohoto místa," uvedl ředitel Jihočeského muzea Filip Lýsek.

Akce proběhla za účasti zástupců investora, Jihočeského kraje, Jihočeského muzea, dodavatele stavby a dalších. Jedná se o jednu z finančně nejobjemnějších stavebních investic v novodobé historii muzea, rozpočtované prostředky dosahují bezmála 115 milionů korun.

Stavět se bude v roce, kdy si připomínáme již 600 let od úmrtí Jana Žižky. Je to významný rok pro celou Českou republiku a pro nás, Jihočechy, obzvlášť. Věřím, že nově otevřené návštěvnické centrum přiláká do Archeoskanzenu další návštěvníky. Naše meta je 75 000 návštěvníků ročně,“ říká náměstek hejtmana Jihočeského kraje Pavel Hroch.

Jak upozornil ředitel Jihočeského muzea Filip Lýsek, výstavbou centra se celý areál zatraktivní i pro zahraniční turisty. „Právě díky otevření návštěvnického centra počítáme s tím, že se otevře areál i jazykově. Předpokládáme, že veškeré výstavy a expozice budou i v jazykových mutacích: němčině a angličtině. Dobrý důvod nás navštívit tedy budou mít i zahraniční návštěvníci,“ uvedl.

12.4.2024

Dnes (Úterý)

Zítra (Středa)

2.5.2024

Edukační dílny (Jan Žižka na jihu Čech 600 let) - Stolní hry

3.5.2024

Trocnovské divadelní slavnosti 2024 (Smím prosit, Dodo?)

Areál Památníku Jana Žižky z Trocnova - Archeoskanzen (Trocnov 14, 373 12 Borovany)