Podcasty
Příspěvky z konference Československo v letech 1945 – 1948
Pojďte si ve zkratce připomenout vybraná témata z letošní konference Československo v letech 1945 – 1948, kterou pořádali ÚSTR Praha, Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích a SOA Třeboň. Zastavíme se např. u poválečných osudů našich letců, kteří za války působili v Anglii a otevřeme i širší téma zápasu o československou armádu v letech 1945 – 1948. Tehdy se ovšem bojovalo také o bezpečnostní složky, což byly samozřejmě velmi významné síly v dalším vývoji naší země. Věnovat se budeme také ekonomice nebo umění, ale i dalším tématům.
Autorka podcastu: Hana Soukupová
Lví silou, vzletem sokolím (Sokol na jihu Čech v letech 1869 - 2024)
Český tělocvičný spolek Sokol, kterému je věnovaná nová výstava v Jihočeském muzeu, si už od počátku své existence klade za cíl sportovní všestrannost. Jak ale uslyšíte, aktivit spojených se Sokolem je mnohem více a rozhodně stojí za to, si je připomenout. Hosty Hany Soukupové jsou Leoš Nikrmajer (historik Jihočeského muzea a garant výstavy) a Ingrid Váchová (náčelnice českobudějovické Tělocvičné jednoty Sokol a místonáčelnice České obce sokolské).
Ve zdravém těle zdravý duch. Tužme se!
Výstava je realizována za finanční podpory Ministerstva kultury v rámci programu "Podpora expozičních a výstavních projektů".
Československo v letech 1945 – 1948
Letošní mezinárodní odborná konference historiků pořádaná ÚSTR Praha, Jihočeským muzeem v Českých Budějovicích a SOA Třeboň ve dnech 29. – 30. 5. 2024 se tematicky zaměří na poslední rok války a několik málo let následujících, ve kterých se určoval poválečný vývoj Československa na dlouhá desetiletí. Velké globální změny, nové politické rozvrstvení na mapě světa nemohlo nemít vliv i na nové uspořádání politických, společenských, hospodářských a kulturních procesů v Československu. Je mnoho témat, která již byla badateli zkoumána a snad ještě více jich čeká na své zpracování…
Zákulisí konference a další zajímavosti přiblíží hosté Hany Soukupové - vedoucí Státního okresního archivu České Budějovice Daniel Kovář a historik Jihočeského muzea Jiří Petráš.
Velikonoční hry a tradice
Tradiční velikonoční výstava v Jihočeském muzeu tentokrát přibližuje pestrý svět jarních her a zvyků. Prožijte radostné okamžiky s oblíbenými aktivitami, jako jsou káča, cvrnkání kuliček nebo hra čára. V rámci výstavy představujeme také velikonoční zvyky nebo symboly a připraven je rovněž doprovodný program.
Hosty Hany Soukupové jsou etnografové Jihočeského muzea Jan Šimánek a Václav Holas a rovněž lidová tvůrkyně Ivana Stará.
Jihočeské muzeum zve na výstavu hub
Tradiční podzimní výstava čerstvých plodnic hub v Jihočeském muzeu s poradnou pro houbaře a vzdělávacím programem pro školy se letos koná v termínu 9. – 13. října (mimořádně tedy i v pondělí). Co všechno příprava takové výstavy obnáší? Jak ovlivňuje růst hub počasí? A co všechno vlastně musí členové Mykologického klubu Jihočeského muzea udělat, aby se takto specifická výstava mohla uskutečnit? Tyto a další otázky zodpoví nový podcast s vedoucím přírodovědného oddělení muzea a mykologem Miroslavem Beranem, kterého vyzpovídala Hana Soukupová.
Zveme vás zároveň i na fotografickou výstavu Houby mykologicky zajímavých lokalit na Táborsku, kterou můžete navštívit až do 19. listopadu 2023 a přejeme vám plné košíky!
Archeologické výzkumy hrobek
Víte, že místa posledního odpočinku jihočeských velmožů i dalších významných osobností dnes dokáží archeologové podrobně prozkoumat, i když zůstanou zcela neporušená? Například z nedestruktivního výzkumu ve vyšebrodském klášteře vznikla publikace Jiřího Šindeláře a jeho kolegů „Rožmberská hrobka: Příběh hledání“ a je to bez nadsázky velmi napínavé čtení. V týmu pana Šindeláře byla i archeoložka Jihočeského muzea Zuzana Thomová, která v novém podcastu přibližuje nejen toto zajímavé téma. Objevujme spolu!
Autorka podcastu: Hana Soukupová
www.muzeumcb.cz
Archeoskanzen Trocnov
Jihočeské muzeum letos otevřelo pro širokou veřejnost první dokončenou část středověkého Archeoskanzenu Trocnov, který se nachází v areálu Památníku Jana Žižky v Borovanech. Archeoskanzen přibližuje období konce 14. století, ukazuje stavby a dobové stavební postupy. V rámci komentovaných prohlídek mohou zájemci navštívit např. zbrojnici, stáje, sýpku nebo obytné stavení s černou kuchyní. K vidění jsou také repliky nástrojů, nářadí, oděvů a nábytku nebo expozice originálních kostýmů z filmu režiséra Petra Jákla - Jan Žižka.
Vstupenky na komentované prohlídky areálu lze zakoupit osobně na pokladně muzejní budovy Památníku Jana Žižky z Trocnova (Trocnov 14, 373 12 Borovany) nebo na pokladně hlavní budovy Jihočeského muzea (Dukelská 1, České Budějovice) - vždy v rámci otevírací doby. Lístky lze pořídit i online na webu Jihočeského muzea (www.muzeumcb.cz), kde najdete i další informace a přehled doprovodných akcí. Sledovat můžete také sociální sítě Jihočeského muzea a Archeoskanzenu Trocnov.
Hostem podcastu je vedoucí edukačního oddělení Jihočeského muzea Lukáš Faktor, kterého vyzpovídala Hana Soukupová. Vydejte se s námi do zákulisí výstavby a objevte, jak se žilo ve středověku.
Umění černé Afriky
Vydejte se s námi do zákulisí výstavy prezentující unikátní sbírku artefaktů, kterou manželé Jana a Viktor Ambrožovi, majitelé Zoologické zahrady ve Dvorci u Borovan, vybudovali při svých výpravách do zemí ležících jižně od Sahary.
Projekt na založení vlastní zoo připravovali Ambrožovi mnoho let, provozují ji od r. 2007. Platné licence dosáhli za podpory rodiny, přátel, díky příznivcům zvířat i zvířatům samotným, které již v té době chovali. První cestu do Afriky podnikli v roce 2013, kdy navštívili Ugandu. Vrátili se nadšení a plni neskutečných zážitků; Afrika se postupně stala jejich pomyslným druhým domovem a do Ugandy se pravidelně vracejí za přáteli.
Výstava Umění černé Afriky, která trvá až do 1. 1. 2024, nabízí rozsáhlou sbírku afrického kmenového umění (hl. masky a sošky), představuje rozmanitost africké přírody a návštěvníci mohou obdivovat také africké textilní umění, hudební nástroje, tradiční šperky, zbraně nebo platidla.
Objevujme spolu! Více na www.muzeumcb.cz a na sociálních sítích Jihočeského muzea.
František Doubek – Česká státnost
Jestli jste ještě neviděli výstavu perfekcionistických kreseb a grafik Česká státnost, máte nejvyšší čas. Potrvá totiž už jen do 16. dubna 2023. Vydejte se s námi do zákulisí příprav této putovní výstavy a poznejte osobnost Františka Doubka - profesora, výtvarníka, malíře a hudebníka. Hosty Hany Soukupové jsou autor výstavy Jiří Reiniš a Hynek Rulíšek - kurátor uměleckoprůmyslových sbírek, výtvarného umění a vojenské sbírky Jihočeského muzea. Výstava nabízí mj. připodobnění řady evropských a českých měst, erby měst, české a evropské šlechty, církevních řádů a portréty českých králů, královen a dalších osobností. Zachycuje také významná česká města, zařazená do odkazu světového kulturního dědictví UNESCO.
Sledujte také www.muzeumcb.cz a sociální sítě Jihočeského muzea.
Velikonoce za dob našich předků
Velikonoční svátky si dnes většina z nás spojí s nastupujícím jarem, volnými dny, mazancem, beránkem, kraslicemi, pomlázkou nebo úklidem. Když se ale vrátíme do minulosti, otevře se před námi jiný a svým způsobem bohatší obraz Velikonoc… Hostem Hany Soukupové je etnograf Jihočeského muzea a kurátor letošní velikonoční výstavy Václav Holas.
Sledujte také www.muzeumcb.cz a sociální sítě Jihočeského muzea.
Tajuplné krásy orchidejí a masožravých rostlin
Jak se zrodila láska bývalého vojáka k orchidejím? Jak o tyto rostliny správně pečovat? Jakým způsobem loví a tráví kořist masožravky? Dokážou spolknout i obratlovce a je možné je pěstovat doma? Hosty Hany Soukupové jsou tentokrát pěstitelé orchidejí Karel Willinger a Pavel Roubín, masožravky představuje rostlinná fyzioložka Markéta Aubrechtová. Výstavu orchidejí, exotických rostlin a zvířat můžete navštívit v Jihočeském muzeu od 10. do 19. března 2023 včetně pondělí (9:00 – 17:30 hodin). Připravena je i poradna pro pěstitele, prodej rostlin, vzdělávací program pro školy, speciální Květinový workshop nebo publikace Orchideje jižních Čech.
Sledujte www.muzeumcb.cz, Facebook a Instagram Jihočeského muzea.
ŠKODA - automobily na plakátech a v prospektech (1945 - 2022)
Nová výstava v hlavní budově Jihočeského muzea prezentuje vývoj reklamy, propagace a grafiky zachycené na dobových originálech plakátů a tiskovin společnosti Škoda Auto z archivu milevského sběratele Martina Kupce, který se této činnosti věnuje již přes deset let. Poslechněte si rozhovor, který s ním natočila Hana Soukupová během vernisáže. Výstavu můžete zhlédnout až do 4. 6. 2023.
Sledujte také Facebook a Instagram Jihočeského muzea.
Zvuk času
Slyšeli jste někdy o vodních hodinách? Víte, co to jsou hodiny mysteriózní, vějířové nebo lístkové? Umíte si představit, jak měří čas želva? Vydejte se s námi na cestu časem! Výstava ze soukromé sbírky p. Petra Hadravy a ze sbírky Jihočeského muzea v Českých Budějovicích, kterou můžete navštívit už jen do 5. února 2023, představuje hodiny a hodinky z období od 16. do 19. století. Projekt je oficiálně zaštiťován a spolufinancován Ministerstvem kultury v rámci programu Podpora expozičních a výstavních projektů.
Autorka podcastu: Hana Soukupová
Hosté: Petr Hadrava a Eva Hyndráková
Sledujte www.muzeumcb.cz, Facebook a Instagram Jihočeského muzea.
Vánoční výstava - Andělský zpěv slyšeli, do Betléma běželi
Autorka podcastu: Hana Soukupová
Vánoce za dob našich předků
Vydejte se s námi na cestu adventním časem a objevte, jak vánoční svátky trávili hlavně lidé na venkově. Dozvíte se spoustu zajímavostí o zvykosloví, tradicích nebo o předmětech, které už většinou najdeme jen zapomenuté na starých půdách… Vánoční výstava „Andělský zpěv slyšeli, do Betléma běželi“ je v Jihočeském muzeu přístupná až do 2. ledna 2023. Doporučujeme navštívit i bohatý doprovodný program – např. ukázky lidových tvůrců přímo ve výstavním sále nebo tradiční zpívání vánočních koled na schodech muzea.
Host: etnograf Jihočeského muzea a autor výstavy Václav Holas
Autorka podcastu: Hana Soukupová
Sledujte www.muzeumcb.cz, Facebook a Instagram Jihočeského muzea.
Archeologické výzkumy a stavba jihočeských dálnic
Plavské mohyly, příběh Eliášovy štoly, nečekané nálezy v místech pravěkých sídlišť i některé archeologické záhady – o tom všem bude mluvit archeolog Ondřej Chvojka v novém podcastu Jihočeského muzea o výzkumech spojených se stavbou jihočeských dálnic.
Host podcastu: archeolog Jihočeského muzea v Českých Budějovicích Ondřej Chvojka
Historie tvrze Žumberka a okolí, Skleněný poklad a Osobnosti Novohradska
Nová stálá expozice na pobočce Jihočeského muzea - tvrzi Žumberk u Nových Hradů představuje ve třech jejích částech historii tvrze a jejího blízkého okolí, významný regionální fenomén novohradského a šumavského sklářství, historické a kulturní pamětihodnosti i významné české a přeshraniční osobnosti, které v regionu působily, nebo zde měly své kořeny.
Hosté podcastu: kastelán tvrze Roman Josefík, kurátorka uměleckoprůmyslové sbírky Jihočeského muzea Hana Cukrová a kurátor historických knižních sbírek Jihočeského muzea Lukáš Pelikán
Povodně v Českých Budějovicích
V letošním roce uplynulo 20 let od povodní v roce 2002. Pojďme si společně připomenout, jak to tenkrát vypadalo. Autorem projektu Povodně v Českých Budějovicích je Milan Binder, který výstavu realizoval ve spolupráci s Jihočeským muzeem. Výstava je přístupná široké veřejnosti už jen do 31. 8. 2022 na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích a před vybranými budovami ve městě.
Hosté podcastu: fotograf a vydavatel Milan Binder a historik Jihočeského muzea Leoš Nikrmajer
Autoři podcastu: Hana a Libor Soukupovi
Pobočky
- Historická budova Jihočeského muzea
- Muzeum koněspřežky
- Tvrz Žumberk u Nových Hradů
- Památník Jana Žižky z Trocnova