Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

Právě rostou: květen 2014

Druhá polovina května přinesla velmi výrazné výkyvy teplot, takže se zároveň objevovaly houby jarní, letní i některé podzimní…

Z hub, které jsou pro květen typické, roste májovka (Calocybe gambosa), závojenka podtrnka (Entoloma clypeatum) nebo například kališník obecný (Helvella acetabulum). Výkyvy teplot a srážkově slabší první polovina května jim ale příliš nevyhovovaly, takže se na řadě lokalit objevily v menším množství než v jiných letech, případně vůbec.

čirůvka májovka
(Calocybe gambosa)

závojenka podtrnka
(Entoloma clypeatum)

kališník obecný
(Helvella acetabulum)

Blízký příbuzný kališníku, ale v jižních Čechách výrazně vzácnější, je chřapáč Queletův (Helvella queletii). Zařazen je v Červeném seznamu hub jako zranitelný druh (VU). V jižních Čechách na něj běžně nenarazíte, preferuje substrát s obsahem vápence, který není v regionu běžný. Případný nález můžete předat v naší houbařské poradně. Naopak velmi často, obvykle několik dní po vydatnějším dešti, můžete hojně nacházet plodnice penízovek z okruhu penízovky dubové (Gymnopus dryphilus) a to nejčastěji penízovku vodnatou (Gymnopus aquosus) a penízovku hnědou neboli žlutolupennou (Gymnopus ocior). Na vlhkých stanovištích pod listnáči obrůstají opadané větvičky žluté rosolovité plodnice rosolovky mozkovité (Tremella mesenterica).

chřapáč Queletův
(Helvella queletii)

penízovka vodnatá
(Gymnopus aquosus)

rosolovka mozkovitá
(Tremella mesenterica)

Výkyvy teplot nakrátko „probudily“ některé druhy hřibovitých hub, se kterými se praktičtí houbaři setkávají spíš na podzim. V polovině května bylo možné najít třeba klouzek zrnitý (Suillus granulatus), který roste pod borovicemi, kozák březový (Leccinum scabrum) nebo pod duby vzácný teplomilný hřib plavý (Hemileccinum impolitum). Je zařazen v Červeném seznamu jako téměř ohrožený druh (NT). Poznáme ho podle světlého klobouku, žlutých pórů, žluté (nemodrající) dužniny. Třeň nekryje síťka, ale jen drobné šupinky jako u kozáků nebo křemenáčů. Báze třeně je cítit nepříjemně chemicky (po karbolu či jodoformu); při tepelném zpracování nepříjemný pach ještě sílí. Nehodí se proto ke konzumaci, i tepelně upravený může způsobit trávicí potíže. Pokud se vám podaří tuto houbu najít, můžete nás informovat v poradně. Z běžnějších druhů je možné na vyhřátých lesních světlinách ojediněle narazit na hřib kovář (Boletus luridiformis) a hřib dubový (Boletus reticulatus).

kozák březový
(Leccinum scabrum)

hřib plavý
(Hemileccinum impolitum)

hřib dubový
(Boletus reticulatus)

Mimo jmenované druhy se objevila řada drobnějších lupenatých hub, především pavučince - pavučinec červenokaštanový (Cortinarius vernus), pavučinec přižloutlý (Cortinarius saniosus) aj. - a vláknice, například vláknice plsťovitá (Inocybe lacera) nebo vláknice potměchuťová (Inocybe dulcamara).

Kontaktní osoba:
Mykologický klub
sekce:
Aktuality
Datum zveřejnění:
28.5.2014

Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku