Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Instagram

Viděno rukama - práce nevidomých umělců z hmatového atelieru Mathilda

Výstava
Datum konání:
od: 30.1.2025
do: 1.6.2025

Místo konání:
Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)

Netradiční výstava, kterou pořádá Nadační fond Mathilda a Jihočeské muzeum, prezentuje díla vzniklá pod rukama nevidomých umělců.

Zjistíte, že i bez zraku, avšak s nekonečnou fantazií, tvůrčí invencí a láskou lze dělat umění, které potěší, udělá radost a líbí se. Nechte se okouzlit pracemi lidí, jejichž životním průvodcem je tma. Výstava je prodejní, veškerá díla je možné si v průběhu konání výstavy rezervovat a po jejím skončení odkoupit.

Výstava nabídne:

  • keramiku z rukou Alice Horné, Aleny Stanické, Pavla Slámy, Jany Doušové, Lenky Havlíkové a Boženy Přikrylové
  • sochy nevidomé sochařky Marianny Machalové Jánošíkové
  • obrazy nevidomé malířky Ley
  • seznámení s činností nadačního fondu
  • nahlédnutí do života nevidomých
  • speciální vzdělávací program pro školy

Nadační fond Mathilda vznikl v roce 2010 a jeho posláním je podpora osob s těžkým zrakovým postižením. Fond se jmenuje podle své patronky a zakladatelky, hraběnky Mathildy Nostitzové (více informací zde).

Fond vyhledává, podporuje a realizuje smysluplné projekty, které těmto lidem usnadňují jejich život. Soustředí se jednak na projekty, které napomáhají vzdělávání nevidomých a slabozrakých osob a v konečném důsledku výrazně přispívají k jejich integraci včetně pracovního uplatnění.

Nadační fond se také zabývá výchovou a výcvikem vodicích psů, kteří se stávají nepostradatelnými pomocníky. Fond vytváří i různé kulturní aktivity umožňující seberealizaci mladých nevidomých umělců.

patronka a zakladatelka nadačního fondu - hraběnka Mathilda Nostitzová


Mathelier

Inspirací pro uskutečnění projektu Mathelier byla snaha nadačního fondu umožnit nevidomým a těžce zrakově postiženým seberealizaci při výtvarné tvorbě a zároveň zdokonalit jemnou motoriku a představivost. Klienti zde pod odborným vedením projdou cestou tvorby keramiky od nejjednodušších hranatých tvarů, přes předměty tvarů oblých (různé nádoby apod.) až po volnou tvorbu a věřte, že fantazii se meze nekladou. To vše zcela beze zraku, kdy jediným nástrojem jsou ruce. Mathelier je vybaven i vlastní vypalovací pecí. Pro vidící veřejnost pořádá fond workshopy, na kterých si každý může vyzkoušet tvorbu keramiky beze zraku (celý workshop probíhá se zakrytým zrakem) a zábavnou formou tak nahlédnout do světa nevidomých. Veškerou keramiku z rukou nevidomých tvůrců lze zakoupit i na e-shopu nadačního fondu Mathilda. Více informací o jeho činnosti najdete zde.

Vzdělávací program pro školy

Edukační oddělení muzea si k výstavě připravilo speciální program, který formou komentované prohlídky a praktických úkolů představuje svět nevidomých, jejich speciální potřeby a každodenní činnosti. Děti si prohlédnou díla nevidomých umělců a následně si samy vyzkouší "vidět rukama". Společně budeme rozpoznávat předměty denní potřeby a modelovat z tvarovací hmoty pouze pomocí hmatu. Pro autentický zážitek budou mít děti v praktické části programu zakryté oči. Program nabízí školám příležitost rozšířit obzory dětí, podpořit jejich empatii a porozumění potřebám lidí s hendikepem. Program objednávejte na e-mailové adrese faktor@muzeumcb.cz nebo využijte online formulář na našem webu.

Kontaktní osoba:
Tomáš Svoboda
sekce:
Výstavy
Datum zveřejnění:
9.12.2024

Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Dnes (Sobota)

Dopoledne 9.00 - 12.00
Odpoledne 12.00 - 17.30

Zítra (Neděle)

9.00 - 12.00
12.00 - 17.30

Celá otevírací doba

Kalendář akcí

 

Pobočky

Historická budova Jihočeského muzea Historická budova Jihočeského muzea Muzeum koněspřežky Muzeum koněspřežky Tvrz Žumberk u Nových Hradů Tvrz Žumberk u Nových Hradů Památník Jana Žižky z Trocnova Památník Jana Žižky z Trocnova