Městský znak
11.5.2021
Místo konání:
Hlavní historická budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 51 České Budějovice)
Obměněná část stálé expozice Příběh města Českých Budějovic zachycuje historický vývoj budějovického městského znaku, který je jeden z nejstarších v Čechách, od počátků jeho užívání ve středověku do současnosti. Tato část expozice je veřejnosti přístupná od 11. května 2021.
Představeny jsou předměty z muzejních sbírek, které názorně ukazují jeho proměny a polepšování, prezentována jsou například nejstarší pečetidla města. Mnohé návštěvníky jistě překvapí rozmanitost použití znaku nejen v městské správě, ale i výtvarném umění, spotřebním zboží nebo symbolice místních podniků a organizací.
Městský znak Českých Budějovic prošel za více než 755 let existence města několika proměnami, z nich ovšem pouze tři byly provedeny se schválením panovníka/státu. Znak Budějovic vycházel z pečetního znamení. Motiv věží a lva, který je na něm od počátku, je obecný, objevuje se u mnoha českých měst, pravděpodobně vychází z obrazu na tehdejších mincích, tzv. brakteátech. Věž je obecným symbolem moci, ne vždy bylo město užívající tento motiv opevněné. Český lev označuje město královské a vyjadřuje sounáležitost s panovníkem.
Pobočky
- Historická budova Jihočeského muzea
- Muzeum koněspřežky
- Tvrz Žumberk u Nových Hradů
- Památník Jana Žižky z Trocnova