Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

Kleť a Blanský les - obraz krajiny, krajina v obrazech

Výstava
Datum konání:
od: 19.5.2017
do: 17.9.2017

Místo konání:
Historická budova Jihočeského muzea v Českých Budějovicích

Výstava krajinomaleb "Kleť a Blanský les - obraz krajiny, krajina v obrazech" uspořádaná v návaznosti na knihu stejného názvu prezentuje na dílech významných i méně známých jihočeských výtvarníků krásu a proměnlivost jihočeské krajiny. Výstava je uspořádána ve spolupráci s Českým svazem ochránců přírody České Budějovice.

Kleť, Podkletí, a Blanský les je krajinou malebnou a proto i často malovanou. Málokterá jihočeská hora byla během dvou set padesáti let historie krajinomalby tak často námětem výtvarných děl jako Kleť. Krajina kolem ní po celé generace inspirovala a stále inspiruje malíře odborně vzdělané i amatéry. Mnozí byli zasaženi atmosférou krajiny a ve svých dílech zachytili i ducha své doby. Krajinu, kterou lze stále objevovat, prožívat, obdivovat. Některé krajinné scenérie Podkletí již nelze ve skutečnosti vidět a zažít, protože je naši předchůdci či současníci nenávratně změnili. Výtvarná díla v expozici, která zobrazují Blanský les, tak představují jedinečný dokument stavu a proměny krajiny v toku času. Jsou místopisem malířským, krajinářským i ekologickým. Genius loci je v těchto dílech často jedinečně propojen s géniem Času, ekologie krajiny s výtvarnou estetikou. Budiž to pro nás znamení k dalšímu hledání přesahů mezi těmito obory.

Krajinomalba jižních Čech má svá velká i zapomenutá jména. Z žijících autorů výstava připomene nestora jihočeských výtvarníků Jana Cihlu, českokrumlovského malíře, grafika a ilustrátora. Rodákem z Blanského lesa z obce Brloh je akademický malíř Josef Hošna, který svůj rodný kraj maloval po dobu půl století a pravidelně se do něj vracel i z Prahy. Z mladší generace žijících výtvarníků budou představena např. díla Renaty Štolbové, Milady Andrlové, Pavla Rožbouda. Na výstavě nemohou chybět obrazy Adolfa Trägera, celoživotního malíře Podkletí a Kleti, velké osobnosti kulturního života nejen v Českých Budějovicích a také českobudějovického pedagoga. Ke zhlédnutí budou i díla akademického malíře Oty Matouška, Ady Nováka či Karla Valtera.

Výstavu jako katalog doprovází kniha obsahující barevné reprodukce výtvarných děl známých, znovuobjevených i zapomenutých jihočeských výtvarníků. Od Karla Valtera přes Adu Nováka, Milana Peterku, Jana Rafaela Schustera, Jana Hallu nebo neznámého amatéra Antonína Bednáře po současné autory Josefa Geršla či Borise Čepka. V jednotlivých kapitolách představuje fenomén krajiny Blanského lesa, mapuje historický vývoj krajinomalby, nabízí pohled na horu Kleť z různých míst, údolí Vltavy, Brložsko a Křemežsko s představením výtvarníků a jejich děl vztahujících se k dané lokalitě. Knihu  vydal Český svaz ochránců přírody v Českých Budějovicích, připravil kolektiv spoluautorů, editovali Svatomír Mlčoch a Kamila Žifčáková.

Expozici lze navštívit od 19. května do 17. září 2017 denně (kromě pondělí), včetně svátků od 9:00 do 17:30.

 Vstupné: základní (25 Kč), snížené (15 Kč), rodinné (55 Kč)

 

Kontaktní osoba:
Tomáš Svoboda
sekce:
Výstavy
Datum zveřejnění:
25.4.2017

Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Dnes (Čtvrtek)

Dopoledne 9.00 - 12.00
Odpoledne 12.00 - 17.30

Zítra (Pátek)

9.00 - 12.00
12.00 - 17.30

Celá otevírací doba

Kalendář akcí

Nejbližší akce

21.11.2024

Moldávie - země mnoha Kurganů

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
23.11.2024

Jihočeské matiné - komorní koncert opery Jihočeského divadla v Jihočeském muzeu

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
29.11.2024

Vánoční hody na jihu Čech

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
 

Pobočky

Historická budova Jihočeského muzea Historická budova Jihočeského muzea Muzeum koněspřežky Muzeum koněspřežky Tvrz Žumberk u Nových Hradů Tvrz Žumberk u Nových Hradů Památník Jana Žižky z Trocnova Památník Jana Žižky z Trocnova