Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

František Doubek - Česká státnost

Výstava
Datum konání:
od: 9.12.2022
do: 16.4.2023

Místo konání:
Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)

Výstava představuje kresby a grafiky Františka Doubka - profesora, výtvarníka, malíře a hudebníka. Hlavním spojovacím prvkem bohaté umělecké tvorby tohoto renesančního člověka je vynikající perfekcionismus ve ztvárnění všech výtvarných děl.

PODCAST - Poznejte osobnost Františka Doubka a zákulisí příprav výstavy

             

"Výstava nabídne mj. připodobnění řady evropských a českých měst, erby měst, české a evropské šlechty, církevních řádů a portréty českých králů, královen a dalších osobností. Zachycuje také významná česká města, zařazená do odkazu světového kulturního dědictví UNESCO," přibližuje kurátor výstavy Jiří Reiniš. Součástí jsou i díla významných hostů – přátel Františka Doubka, se kterými realizoval mnoho svých projektů. Jde o díla, která vytvořil přední český medailér, akademický sochař a autor současné české měny Vladimír Oppl nebo Ateliér Triga – K Petra Kazdy, který je společně se svými syny autorem našich státních vyznamenání, insignií vysokých škol a dalších uměleckých skvostů vytvořených pro památkové, historické a církevní objekty.

Výstava grafik a kreseb Františka Doubka reprezentovala Českou republiku v rámci českého předsednictví Evropské unie a byla současně i oceněna. Rovněž byla uváděna v řadě evropských a světových měst. Výstava odkazuje na naše společné kořeny – mj. architekturu, která společnost nepřímo propojuje s předchozími staletími a odkazy našich předků. Projekt potvrzuje celkovou vysokou kulturní úroveň, tvořivost, řemeslnou dokonalost, odvahu a velkorysost těch, kteří našim zemí po staletí vládli.

Gotické i barokní katedrály, renesanční centra měst, nebo klasicistní paláce po celé Evropě nám také dodnes připomínají, jak mnoho společného mají dnešní členské státy Evropské unie.

František Doubek ve svých dílech naučil řadu generací pozvednout zrak a obdivovat krásy architektonického zpracování historických domů. Naučil je obdivovat mnohotvárnost výzdoby fasád, průčelí, domovních znamení a portálů.

Jak řekl básník Karel Sýs: "Jestliže je realita kolem nás změtí neustále vibrujících, zdánlivě neuchopitelných čar, tento malíř dokáže vybrat ty nejdůležitější a vytvořit z nich předobraz, podle kterého by mohlo být znovu rekonstruováno město, ale také lidské tělo nebo květina. Na první pohled okouzlí naši sítnici, na druhý se zmocní naší duše..."

Kontaktní osoba:
Tomáš Svoboda
sekce:
Výstavy
Datum zveřejnění:
16.11.2022

Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Dnes (Úterý)

Dopoledne 9.00 - 12.00
Odpoledne 12.00 - 17.30

Zítra (Středa)

9.00 - 12.00
12.00 - 17.30

Celá otevírací doba

Kalendář akcí

Nejbližší akce

30.1.2025

Viděno rukama - práce nevidomých umělců z hmatového atelieru Mathilda

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
7.2.2025

Orchideje a jejich tropičtí sousedé

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
 

Pobočky

Historická budova Jihočeského muzea Historická budova Jihočeského muzea Muzeum koněspřežky Muzeum koněspřežky Tvrz Žumberk u Nových Hradů Tvrz Žumberk u Nových Hradů Památník Jana Žižky z Trocnova Památník Jana Žižky z Trocnova