Tvrz Žumberk u Nových Hradů
Kde nás najdete?
Sezónní objekt. Otevřeno:
29. 3. - 1. 4. 2024 (9:00 - 17:00 hod.)
duben a říjen: soboty a neděle (9:00 - 17:00 hod.)
květen - září: úterý - neděle, svátky (9:00 - 17:00 hod.)
STÁLÁ EXPOZICE - HISTORIE TVRZE ŽUMBERKA A OKOLÍ, SKLENĚNÝ POKLAD A OSOBNOSTI NOVOHRADSKA
Stálá expozice na pobočce Jihočeského muzea - tvrzi Žumberk u Nových Hradů se pro návštěvníky otevřela 1. 7. 2022. Ve třech jejích částech představuje historii tvrze a jejího blízkého okolí, významný regionální fenomén novohradského a šumavského sklářství, historické a kulturní pamětihodnosti i významné české a přeshraniční osobnosti, které v regionu působily, nebo zde měly své kořeny. Projekt je zaštiťován a spolufinancován Ministerstvem kultury v rámci programu "Podpora expozičních a výstavních projektů". Expozice je určena široké veřejnosti všech věkových kategorií, dále také turistům, kteří se pohybují v okolí na oblíbených výletních a cyklistických trasách, nebo jsou ubytováni v okolí. Expozice zaujme jak vystavenými předměty, tak edukačními a interaktivními prvky. Otevírací doba: duben a říjen (so, ne, svátky 9 - 17 hodin), květen – září (út – ne, svátky 9 - 17 hodin). Více informací najdete ZDE.
STÁLÁ EXPOZICE - ŘEMESLA POD NOVOHRADSKÝMI HORAMI
Expozice, která se koná pod oficiální záštitou Ministerstva kultury, je zaměřena na dnes už méně známá řemesla 2. poloviny 19. a počátku 20. století z oblasti Trhosvinenska a Novohradska. Návštěvníkům se expozice zpřístupnila 11. května 2021, otevřena bude i v sezoně 2022. Prostřednictvím exponátů, panelů a informačních kiosků se seznámíte s řemeslnými postupy, dovednostmi, nářadím a výrobky kameníků, tesařů, kolářů, bednářů, truhlářů, provazníků, ševců a koželuhů. Speciální pozornost je věnovaná nejslavnějšímu řemeslu Novohradských hor – sklářství včetně lidových podmaleb na skle z jihočesko-rakouského pohraničí.
Expozice je určena nejen zájemcům o tradiční řemesla a historii regionu, ale také rodinám s dětmi. Malí návštěvníci se interaktivní hravou formou seznámí s výrobou různých předmětů, například kola. Nejen děti budou moci „vstoupit do dílny“ a zahrát si na mistra koželuha nebo ševce, vyzkoušet si sezení na pracovní stolici zvané „dědek“, zkusit složit vědro, navléknout skleněné korálky zvané páteříky nebo uplést provázek.
Expozice je doplněna bohatými textovými a obrazovými materiály (vzpomínky starých řemeslníků) v informačních stojanech s dotykovou obrazovkou. Jihočeské muzeum vychází vstříc také zahraničním návštěvníkům, proto jsou všechny texty přeloženy do německého jazyka a expozice je přístupná i německy mluvícím návštěvníkům. Celá expozice je koncipována s důrazem na interaktivitu a zaměřena na návštěvníky všech věkových kategorií. Díky atraktivnímu prostředí tvrze a krásnému okolí Novohradských hor jde zároveň o ideální cíl rodinných výletů.
Projekt je realizován s finanční podporou Ministerstva kultury.
HISTORIE TVRZE
Žumberk u Nových Hradů leží třicet kilometrů od Českých Budějovic ve směru jihovýchodním. Ves Žumberk (Sonnberg) byla založena v polovině 13. století. V jejím držení se střídali opaté rožmberského kláštera ve Vyšším Brodě, sami Rožmberkové, a zejména několik rodů nižší české šlechty. Koncem 15. století byla v Žumberku vystavěna rozložitá, kamenná, pozdně gotická tvrz, jež dalšími stavebními úpravami koncem 16. a počátkem 17. století získala vzhled renesančního zámečku. Jindřich Pouzar z Michnic (příslušník jednoho z rodů české nižší šlechty) zde pobýval v letech 1549 – 1600 a zdejší tvrz pro něj byla hlavním a tudíž i reprezentativním sídlem. Pravděpodobně v letech 1612 - 1615 nechal nový majitel žumberského panství Theobald Höck (roku 1605 povýšený na rytíře ze Zweibrückenu) tvrz s historickým jádrem vesnice obehnat hradební zdí se šesti baštami. Od roku 1618 však na Žumberku již šlechta nesídlila; tvrz , bašty i celý areál začaly být využívány k jiným účelům a postupně se dostaly do téměř dezolátního stavu. Rozsáhlá památková rekonstrukce tvrze začala v roce 1969 a byla ukončena (spolu s obnovou jižního úseku hradebních zdí) roku 1974, kdy byla také zpřístupněna veřejnosti. V 90. letech 20. století postupně došlo k rekonstrukci všech pěti dochovaných původních bašt i k znovuobnovení vodní nádrže v údolí pod tvrzí. Na tyto práce poté navázala kompletní oprava jihozápadního úseku hradební zdi.
Pobočky
- Historická budova Jihočeského muzea
- Muzeum koněspřežky
- Tvrz Žumberk u Nových Hradů
- Památník Jana Žižky z Trocnova