Umělecký průmysl
Charakteristika sbírky
Sbírka sestává z více než 20 000 předmětů. Uměleckoprůmyslové práce zahrnují artefakty pocházející z celé střední Evropy. Těžištěm sbírky jsou předměty, jejichž místem vzniku jsou České země se zaměřením na jihočeský region. Část sbírek svou proveniencí spadá do území Rakousko - Uherska, Německa a Itálie. Solitéry lze lokalizovat do oblasti Středního a Dálného východu. Časové vymezení zahrnuje období od 13. - 20. století, přičemž podstatná část předmětů pochází z 19. století.
Historie sbírky
Sbírka je systematicky budována již od doby založení muzea v roce 1877. Na jejím profilu se podílelo několik významných kurátorů, mezi nimiž je nutné jmenovat akademického sochaře, zakládajícího člena muzea Jindřicha Kautsche, významného kustoda muzea Richarda Kristinuse, který formoval charakter sbírky na přelomu 19. a 20. století, Františka Matouše, Vladimíra Denksteina, Františka Radu, Adolfa Trägera či Karla Pletzera. Některé významné soubory se do muzea dostaly díky velkorysosti mecenášů, jako dary měšťanů, popřípadě jako odkazy.
Na podzim roku 1901 byla větší část uměleckoprůmyslových sbírek přestěhována ze starých, již nevyhovujících prostor do nové, pro muzejní účely vystavěné budovy v dnešní Dukelské ulici. Již v této době byly sbírky systematicky doplňovány o dary a nákupy vynikajících uměleckých děl. V současné době je většina artefaktů uložena v nových moderních depozitářích mimo historickou budovu Jihočeského muzea.
Obsah sbírky
Podsbírka zahrnující uměleckoprůmyslové práce obsahuje několik významných souborů. Jedná se o ucelenou sbírku jihočeského skla, sbírku keramiky a porcelánu, díla kovářská, cín, nábytek, hodiny, osvětlovadla, hudební nástroje, textil a liturgická náčiní.
V současné době je sbírka uměleckého průmyslu tvořena těmito základními soubory:
- církevní textil a devocionálie
- hodiny a astronomické přístroje
- hudební nástroje a hrací stroje
- keramika a porcelán
- historický nábytek
- sfragistický materiál
- sklářství a sklo
Některé předměty jsou prezentovány na těchto místech:
- Stálá expozice Jihočeského muzea v tvrzi Žumberk u Nových Hradů.
- Dlouhodobá zápůjčka v expozici Státního hradu Nové Hrady Novohradské sklářství.
- Dlouhodobá zápůjčka v expozici „Příběh budějovického piva“ v Budějovickém Budvaru n. p. v Českých Budějovicích.
- Dlouhodobá zápůjčka v expozici kláštera ve Zlaté Koruně.
Pobočky
- Historická budova Jihočeského muzea
- Muzeum koněspřežky
- Tvrz Žumberk u Nových Hradů
- Památník Jana Žižky z Trocnova