Jiří Honiss
Zdobení skla malbou je tu tak dlouho jako sklo samo. Mimo zdobení „ za tepla “ tzv. email , se sklo „za studena“ malovalo na zadní stranu tabulového skla (odtud název podmalba).
Protože se maluje na rubové straně skla, musí být po dokončení kontur nejprve pokryty barvou ty části, které budou divákovu oku nejblíže. Oči dříve než obličej, ozdoby na šatech, stíny záhybů dříve než šaty. Poté se zdobí květinovým ornamentem a celá plocha se natře barvou, která tvoří pozadí.
Lidové obrázky na skle nemalovali školení malíři, nejprve je tvořili většinou skláři v hutích, jako vedlejší přivýdělek, později se někteří začali specializovat a vytvářet dílny, kde probíhala výroba přímo manufakturním způsobem. Jedna taková rodinná dílna dokázala vyprodukovat až sto obrázků denně a vyvážely se po bednách. Česká lidová malba na skle je považována za jednu z nejvýznamnějších v Evropě.
Nejčastější tematikou lidové malby je celá škála světců, patronů a ochránců řemesel, zaměstnání, zdraví i majetku. Časté jsou různé Madony, Ukřižování, Betlémy, Boží hrob, Svatá Trojice, Planoucí srdce Ježíšovo a Mariino. Umístěny byly vedle krucifixu nad stolem v tzv. svatém koutě. Jako snad jediný předmět v domácnosti neměly jinou užitnou funkci, bývaly připomínkou poutí, křtů, dárky z poutí, jarmarků a ke svatbám. Někdy jich viselo na stěně i více než dvacet.
Jiří Honiss, profesí železničář, si vytvořil osobitý styl a autorský rukopis s velkou mírou citlivosti pro zobrazovaná témata inspirovaná tradicí. Z lidové malby na skle přebírá tematický repertoár. Na jeho podmalbách se objevují mariologické, christologické a hagiografické motivy. Kromě ikonografických motivů se v jeho tvorbě objevují také boží požehnání i více tématická podmalba.
I styl malby se různí podle tradičnosti motivu. Podmalby s motivy typických pro tradiční podmalbu ( Buchers - Pohoří na Šumavě, rakouský Sandl v Novohradských horách i šumavská Kvilda… ) vychází z lidové předlohy. Motivy s méně známými světci v lidovém prostředí vykazují větší míru vlastní invence. Lidovou podmalbou se kromě již tradicí vžitých témat autor inspiruje v provedení kontur, barevností, výzdobnými prvky a dekorem.
Více: :
http://www.facebook.com/podmalba
Pobočky
- Historická budova Jihočeského muzea
- Muzeum koněspřežky
- Tvrz Žumberk u Nových Hradů
- Památník Jana Žižky z Trocnova