Militária
Charakteristika sbírky
Vojenské sbírky dokumentují vývoj zbraní na území střední Evropy, přičemž těžiště spočívá v provenienci rakousko – uherské, německé a české. Jednotlivé kusy lze přiřadit do oblasti jihovýchodní Asie (Japonsko, Čína). Větší část orientálních zbraní však byla předána Národnímu muzeu v Praze. Muzejní sbírku tvoří chladné a palné zbraně ze 17. až 19. století, vojenské, četnické a úřednické uniformy, části výzbroje a výstroje z 19. a 20. století. Menší část tvoří palné zbraně z 20. století. Některé fragmenty drátěných košil, podkovy a hroty šípů pocházejí ze 14. až 15. století.
Do vojenské sbírky je přiřazen i unikátní soubor popravčích mečů a mučících nástrojů budějovického hrdelního práva. Fond obsahuje i lovecké zbraně včetně loveckého vybavení. Významnou součástí sbírky je kolekce střeleckých terčů, uniforem, pohárů a zbraní dokumentujících historii spolku Budějovických ostrostřelců.
Historie sbírky
Mezi nejstarší akvizice patří například renesanční jízdní zbroj, mučidla a popravčí meče, či postroj na koně, zanechaný městu počátkem 17. století císařem Matyášem. Sbírku zbraní začal formovat již od prvních let existence muzea Jan Löwenhöfer.
Obsah sbírky.
V současné době je sbírka tvořena těmito základními soubory:
- zbraně mechanické, chladné a palné
- zbroje
- vojenské a úřednické uniformy
- útrpné právo
- střelecké terče
- varia
Pobočky
- Historická budova Jihočeského muzea
- Muzeum koněspřežky
- Tvrz Žumberk u Nových Hradů
- Památník Jana Žižky z Trocnova